Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP/443-22/07
z 26 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP/443-22/07
Data
2007.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
grunty
opłata za użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów ustanowionego przed 1 maja 2004 r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zmianami. postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 07.03.2007 r. (data wpływu do urzędu – 12.03.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji, jako prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca na dzień 1 maja 2004 r. miał zawartych 16 umów o użytkowanie wieczyste. Wnioskodawca przyjął, że kwota opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego zawiera kwotę VAT. Dlatego należny podatek od towarów i usług od opłat rocznych wynikających z umów zawartych przed 1 maja 2004 r. był naliczany metodą w stu.

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca uważa, iż VAT od opłat rocznych wynikających z umów o użytkowanie wieczyste zawartych przed 1 maja 2004 r. był naliczany nienależnie. Ustanowienie użytkowania wieczystego należy uznać za dostawę towarów, o której mowa w art.7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Stanowisko to potwierdził NSA w wydanej uchwale sygn. akt I FPS 1/06, przemawia za tym również definicja towaru zawarta w art. 2 pkt 6 w/w ustawy, obejmująca także grunty. W wyniku ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dochodzi do przeniesienia władztwa nad gruntem na rzecz użytkownika wieczystego, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel. Ponieważ oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, a czynność ta nastąpiła przed 1 maja 2004 r. nie podlega obecnie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku dostawy towarów zasadą jest bowiem, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru ( art. 19 ust. 1 ustawy o VAT ). Strona1/3W momencie ustanowienia użytkowania wieczystego czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na mocy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Tym samym opłaty dotyczące czynności niepodlegającej opodatkowaniu nie mogą być objęte podatkiem od towarów i usług po wejściu w życie nowej regulacji.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: • art. 2 ust. 6, art. 7 ust.1 oraz art. 19 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze. zmianami) .

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:Zgodnie z art.2 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zmianami ) pod pojęciem towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Przez dostawę towarów rozumie się natomiast, zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel . W wyniku ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dochodzi do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem (towarem) na rzecz użytkownika wieczystego, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel. Słuszne jest zatem stanowisko Wnioskodawcy, że skoro oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, a czynność taka nastąpiła przed dniem 1 maja 2004 r, nie podlega ona obecnie podatkowi od towarów i usług. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru . W momencie ustanowienia użytkowania wieczystego czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r, o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Sposób regulowania zapłaty za użytkowanie wieczyste ( zbliżony do ratalnego poprzez wnoszenie opłat rocznych ) nie będzie miał znaczenia z punktu widzenia nowej regulacji prawnej. Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed 1 maja 2004 r. gdy czynność taka nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług , ani nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj