Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PB1/415-13/07
z 23 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-13/07
Data
2007.04.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
wyżywienie pacjentów hospitalizowanych
zakup żywności


Pytanie podatnika
Czy zakup żywności i napojów dla pacjentów hospitalizowanych stanowi wydatek, który może zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 5 marca 2007 roku (wpływ 16 marca 2007 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii zaliczania w koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na zakup żywności, napojów, kawy, herbaty, uznaje stanowisko Strony za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług leczniczych. Zaznaczył Pan, iż hospitalizowany pacjent wymaga zapewnienia żywienia. Ma Pan obawy, iż wydatki te mogą zostać zakwalifikowane – przy ewentualnej kontroli – do kosztów ponoszonych na reprezentację.

W złożonym wniosku zawarł Pan pytanie następującej treści:

-czy zakup żywności i napojów dla pacjentów hospitalizowanych stanowi wydatek, który może zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów?

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Zdaniem Pana stosownie do art. 20 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o Zakładach Opieki Zdrowotnej zobowiązany jest Pan do zapewnienia hospitalizowanemu pacjentowi pomieszczenia i wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia. Uważa Pan, że zakup żywności i napojów stanowi wydatek, który może zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów, gdyż hospitalizowany pacjent wymaga bezwzględnie zapewnienia wyżywienia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu wyjaśnia co następuje.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – Prywatne Centrum Chirurgii i zobowiązany jest Pan w przypadku hospitalizacji do zapewnienia pacjentowi wyżywienia.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Definicja zawarta w art. 22 ust. 1 ustawy wskazuje na wydatki o bardzo zróżnicowanym charakterze. Mogą to być zatem wydatki bezpośrednio, jak również pośrednio związane z celem, jakim jest uzyskanie przychodu. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien wykazać związek między wydatkiem a przychodem, działając w przekonaniu, że poniesienie kosztu po uwzględnieniu związków przyczynowo-skutkowych doprowadzi do osiągnięcia lub zachowania przychodów albo zabezpieczenia źródła przychodów. Generalnie można przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Z kolei w myśl art. 23 ust 1 pkt 23 cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Brak definicji w przepisie podatkowym pojęcia: reprezentacja, powoduje, że dla rozstrzygnięcia zakresu stosowania przepisu należy odwołać się do wykładni językowej. I tak zgodnie z Nowym Słownikiem Języka Polskiego PWN pod redakcją Elżbiety Sobol, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa 2002 rok: reprezentacja to okazałość, wytworność świadcząca o czyimś bogactwie lub wysokiej pozycji społecznej, jak również mająca na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Wobec przytoczonej definicji słownikowej nie ulega wątpliwości, iż wydatki ponoszone na wyżywienie pacjentów hospitalizowanych nie stanowią kosztów reprezentacji.

Zaznaczyć również należy, iż zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.) szpital zapewnia przyjętemu pacjentowi: świadczenia zdrowotne, środki farmaceutyczne i materiały medyczne oraz pomieszczenie i wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia.

W konsekwencji przedstawionego stanu prawnego należy stwierdzić, że art. 20 ust 1 ustawy o Zakładach opieki zdrowotnej nakłada na Pana obowiązek zapewnienia pacjentowi wyżywienia odpowiedniego do stanu zdrowia w przypadku hospitalizacji. Zatem ponoszone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wydatki na zakup wyżywienia, odpowiedniego do stanu zdrowia dla pacjentów hospitalizowanych nie są kosztami ponoszonymi z tytułu reprezentacji, a stanowią wydatek bezpośrednio związany z uzyskiwanym przez Pana przychodem.

Tym samym organ podatkowy uznaje przedstawione przez Pana stanowisko w sprawie kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodów za prawidłowe.

Oceny stanowiska dokonano zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 5 marca 2007 roku (wpływ 16 marca 2007 roku) i stanem prawnym obowiązującym w dacie udzielenia odpowiedzi.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj