Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443-83/32545/06/222847/53/CzW
z 26 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443-83/32545/06/222847/53/CzW
Data
2006.04.26



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
skład celny


Pytanie podatnika
Czy dostawa towarów - sprowadzonych z krajów trzecich do składu celnego - dla kontrahenta czeskiego stanowi "wewnątrzwspólnotową dostawę towarów"?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków -Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 07.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika - nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Spółka sprowadza od czeskiego kontrahenta- do składu celnego- towar pochodzący z krajów trzecich.Towar nie jest odprawiony celnie w Czechach, odprawa ma miejsce w Polsce.

Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii: czy zakup takiego towaru od czeskiego kontrahenta stanowi „wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów".

Ocena prawna stanowiska Podatnika:Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54. poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami. które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy. nabywcę towarów lub na ich rzecz.
W myśl ust. 2 ww artykułu przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:
1. nabywca towarów jest:podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, albo też osoba prawna niebędąca podatnikiem,
2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma również miejsce gdy:
1. nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 1,
2. dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 2
- jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.
Jednocześnie w art. 10 ustawy wyszczególniono przypadki, których zaistnienie powoduje, że wewnątrzwspólnotowe nabycie nie występuje, a zatem nie zachodzi czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Wyłączenia niniejsze mają charakter przedmiotowy, jak i podmiotowy.
W opisanym stanie sprawy, Spółka sprowadza od czeskiego kontrahenta- do składu celnego- towar pochodzący z krajów trzecich.Towar nie jest odprawiony celnie w Czechach, jego odprawa ma miejsce w Polsce. Zapytanie Spółki dotyczy kwestii: czy zakup takiego towaru od czeskiego kontrahenta stanowi dla niej "wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ".Art. 36 ust. 1 ustawy stanowi, że w przypadku gdy towary zostaną objęte, na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, procedurą składu celnego, tranzytu, odpraw czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów będzie dokonany na terytorium kraju.
Jednocześnie w art. 44 pkt 3 tej ustawy postanowiono, że zwalnia się od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o których mowa w art. 36 ust. 1.
Tym samym wprowadzonym zwolnieniem wykluczono, aby opodatkowanie z tytułu importu poprzedzało opodatkowanie z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Zatem w przedstawionym stanie sprawy, opodatkowany będzie import towarów na terytorium Polski, natomiast wewnątrzwspólnotowe nabycie jest zwolnione od podatku na podstawie art. 44 pkt 3 ustawy.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
-nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terenie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj