Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP/443-34/07/RK
z 23 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP/443-34/07/RK
Data
2007.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
garaż
stawki podatku
usługi montażowe
usługi naprawy


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy: • Wysokości stawki podatku od towarów i usług w przypadku świadczonej usługi montażu bram w garażach znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, sklasyfikowanych wg symbolu PKOB – 112 oraz w budynkach jednorodzinnych (garaż zespolony z budynkiem), sklasyfikowanych wg symbolu PKOB – 111. • Wysokości stawki podatku od towarów i usług w przypadku świadczonych usług remontowych oraz naprawy i konserwacji bram znajdujących się w garażach pod budynkami wielomieszkaniowymi, sklasyfikowanymi wg symbolu PKOB – 112.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08.05.2007r., uzupełnionego pismem z dnia 15.05.2007r., jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca, podjął współpracę ze Spółdzielnią polegającą na montażu bram garażowych (których nie jest producentem) oraz naprawy i konserwacji już zamontowanych bram. Bramy montowane są w garażach znajdujących się pod budynkami wielorodzinnymi (PKOB – 112). Konserwacja i naprawa dotyczą bram w obiektach wielorodzinnych. Ponadto Wnioskodawca montuje bramy garażowe w budynkach jednorodzinnych (garaż zespolony z budynkiem). Budynek jest sklasyfikowany wg symbolu PKOB – 111. Przedmiotem sprzedaży jest usługa wraz z materiałem.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Wnioskodawcy, usługa montażu bram w garażach znajdujących się pod budynkami wielomieszkaniowymi i w budynkach jednorodzinnych podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Stawka ta również obowiązuje w stosunku do prac remontowych i konserwacyjnych bram garażowych znajdujących się w garażach pod budynkami mieszkalnymi.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:•art. 2 pkt 12, art. 29 ust. 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą,

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący: Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się, budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przytoczone w/w przepisy mają zastosowanie w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, bowiem zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, Wnioskodawca świadczy usługi polegające na montażu, remoncie oraz konserwacji bram garażowych w budynkach mieszkaniowych sklasyfikowanych wg symbolu PKOB – 111 i PKOB – 112, dla których ustawodawca przewidział do końca 2007r. obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj