Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PP/443-13/07
z 6 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-13/07
Data
2007.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wykonanie usług związanych z realizacją programu finansowanego środkami z PFRON?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w wydatkach związanych z realizacją programu pn. „Program wyrównania różnic między regionami” finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, wg którego takie prawo nie przysługuje, jest prawidłowe.

Gmina realizująca zadania miasta na prawach powiatu w roku 2006 uczestniczyła w realizacji programu organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. „Program wyrównywania różnic między regionami”. W ramach zawartej z PFRON umowy z dnia 5.09.2006 r. zostały zrealizowane 2 projekty w ramach obszaru B programu - likwidacja barier architektonicznych tj.:

1)”Dostępna poradnia” - likwidacja barier architektonicznych w celu umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się, zrealizowana dla Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Projekt obejmował wyburzenie istniejącego budynku portierni, przebudowę wejścia do budynku i sanitariatów z wymianą urządzeń sanitarnych z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych, przebudowę elektrycznego przyłącza kablowego kolidującego z budową pochylni, budowa podjazdu do budynku poradni dla osób niepełnosprawnych, przebudowę instalacji elektrycznej w budynku poradni oraz roboty wykończeniowe.

2) Likwidacja barier w Przedszkolu Miejskim w zakresie umożliwiającym dzieciom niepełnosprawnym poruszanie się i komunikowanie. Projekt obejmował roboty ziemne: wykopy pod fundamenty, betonowanie fundamentów pod pochylnię, budowę podjazdu do budynku przedszkola dla osób niepełnosprawnych oraz wyłożenie go kostka brukową, wykonanie odcinka chodnika z kostki brukowej.

Koszty realizacji zadania wyliczone zostały na podstawie trzech faktur wystawionych przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe „K.” Spółka Jawna tj. faktury z dnia 14.12.2006 r. i dwóch faktur z dnia 21.12.2006 r. Gmina nie odliczyła podatku naliczonego wynikającego z tych faktur ze względu na fakt, że zrealizowanych w ramach usług udokumentowanych tymi fakturami zadań nie będzie wykorzystywać do czynności opodatkowanych.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Gmina zwróciła się z zapytaniem czy przysługuje Jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wykonanie usług związanych z realizacją programu pn. „Program wyrównywania różnic między regionami”, finansowanego środkami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zdaniem Gminy takie prawo Jej nie przysługuje gdyż przedmiotowe zakupy nie będą służyć działalności opodatkowanej. Jako podstawę swojego stanowiska Jednostka wskazała przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela stanowisko zajęte przez Gminę:

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wymienione zostały w art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W związku z faktem, że poniesione przez Gminę wydatki związane z realizacją programu pn. „Program wyrównywania różnic między regionami” nie są związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług Jednostce tej nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją ww. programu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj