Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-18-375/07/ZDB
z 18 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-18-375/07/ZDB
Data
2007.05.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
budynek
budynek gospodarczy
ewidencja gruntów
grunt zabudowany
grunty
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy do celów amortyzacji przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej wystarczy dokonać wyceny samej nieruchomości (budynku gospodarczego przeznaczonego do prowadzenia w nim działalności) bez uwzględnienia gruntu ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12.03.2006r.

Jak wynika ze złożonego w dniu 12.03.2006r wniosku, w roku 2005 zakupił Pan razem z żoną nieruchomość na której znajduje się budynek mieszkalny i budynek gospodarczy. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zamierza Pan przekwalifikować budynek gospodarczy na biurowy, używać go do działalności gospodarczej oraz amortyzować. Wątpliwości Pana w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego powstały na tle ustalenia czy do celów amortyzacji wystarczy dokonać wyceny samej nieruchomości (budynku gospodarczego) bez uwzględnienia gruntu? Pana zdaniem ponieważ grunt nie podlega amortyzacji, to nie ma obowiązku wydzielenia geodezyjnego gruntu pod budynek biurowy oraz ustalenie jego wartości.

Zgodnie z przepisem określonym w art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie wg zasad określonych w art. 22a – 22 o tej ustawy.

Na podstawie art. 22 a ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy, amortyzacji podlegają stanowiące własność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m. in. budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Natomiast zgodnie z art. 22c pkt 1 ww. ustawy amortyzacji nie podlegają grunty. Jednak stosownie do zapisu art. 22d ust. 2 grunty wprowadza się do ewidencji środków trwałych.

W Klasyfikacji Rodzajowej Środków Trwałych za podstawową jednostkę ewidencji i grupowania przyjmuje się pojedynczy obiekt inwentarzowy majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania dóbr i usług materialnych lub w toku nieprodukcyjnego (konsumpcyjnego) użytkowania. Jest nim budynek, maszyna, pojazd mechaniczny itp. W nielicznych przypadkach dopuszcza się przyjęcie za pojedynczy obiekt tzw. obiekt zbiorczy (np. zespół przewodów rurociągowych).

Z punktu widzenia funkcji jakie poszczególne obiekty spełniają w procesach wytwarzania lub w toku nieprodukcyjnego użytkowania rozróżnia się trzy zasadnicze zbiory w całej zbiorowości środków trwałych. Do pierwszego z nich „nieruchomości” zalicza się 3 grupy środków trwałych tj. budynki, budowle oraz grunty i melioracje szczegółowe. Rozróżniamy grunty zabudowane i do zabudowania. W skład gruntów zabudowanych wchodzą tereny obejmujące tereny pod budynkami mieszkalnymi, tereny zabudowy przemysłowej oraz tereny z budynkami przeznaczonymi na cele m. in. administracyjno-biurowe.

Definicja „budynku” wg ww. Klasyfikacji: to obiekt budowlany, stanowiący pomieszczenie naziemne, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych (tj ścian i pokryć), wraz z wbudowanymi instalacjami wodociągowymi, kanalizacyjnymi, ogrzewczymi, elektrycznymi i gazowymi.

Ze złożonego wniosku wynika, iż zakupiona nieruchomość składała się z zabudowanego gruntu. Integralnie związane z gruntem zakupione naniesienia stanowiły dwa budynki: mieszkalny i gospodarczy.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli część nabytej nieruchomości w postaci budynku gospodarczego przeznaczy Pan na prowadzenie działalności gospodarczej, a budynek zgodnie z Klasyfikacją dzieli los gruntu, to obowiązany jest Pan do wyceny gruntu pod budynkiem gospodarczym. Odpisy amortyzacyjne naliczone od wartości początkowej budynku gospodarczego będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Z uwagi na fakt, że budynek gospodarczy wraz z gruntem stanowi integralną, nierozerwalną całość, dla potrzeb odpisów amortyzacyjnych istnieje konieczność ustalenia jednostkowej wartości tego budynku.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj