Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415-5/07/ML
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415-5/07/ML
Data
2007.04.10



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działów specjalnych produkcji rolnej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
fundusz kapitałowy
ubezpieczenia osobowe
umowa ubezpieczenia
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy dana umowa ubezpieczenia opisana we wniosku spełnia przesłanki do uznania jej za ubezpieczenie z funduszem kapitałowym, w rozumieniu art. 30a ust. 1 pkt 5 w związku z art. 24 ust. 15 i art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też, spełnia przesłanki uznania jej za umowę ubezpieczenia bez funduszu kapitałowego, korzystającą ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza wprowadzić na rynek nowy produkt ubezpieczeniowy, ubezpieczenie na życie i dożycie. Przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego. Natomiast zakres ubezpieczenia obejmuje:
- śmierć ubezpieczonego w okresie odpowiedzialności,
- dożycie przez ubezpieczonego końca okresu odpowiedzialności.

Z tytułu ubezpieczenia zakład ubezpieczeń wypłaca:
- w przypadku śmierci ubezpieczonego - sumę ubezpieczenia,
- w przypadku dożycia przez ubezpieczonego końca okresu odpowiedzialności - sumę ubezpieczenia.
W przypadku dożycia suma ubezpieczenia może być przez zakład ubezpieczeń powiększona o dodatkową kwotę wypłaconą ubezpieczonemu, której wysokość ustalana jest w dniu wskazanym na indywidualnym potwierdzeniu (np. 5 dzień trwania ubezpieczenia).

Zakład ubezpieczeń może także w 1 i 2 rocznicę ubezpieczenia wypłacić ubezpieczonemu premię za korzystanie z ubezpieczenia. Wysokość premii ustalana jest w dniu wskazanym w indywidualnym potwierdzeniu.

Ostateczna wysokość dodatkowej kwoty wypłaconej ubezpieczonemu oraz premii wypłaconej w 1 i 2 rocznicę umowy określona zostanie w Załączniku nr 2 do Indywidualnego potwierdzenia, który zostanie przesłany ubezpieczonemu przez zakład ubezpieczeń w terminie 14 dni od dnia początku odpowiedzialności, na adres wskazany w Indywidualnym potwierdzeniu.

Wysokość sumy ubezpieczenia, dodatkowej kwoty wypłaconej ubezpieczonemu oraz premii wypłaconej w 1 i 2 rocznicę umowy są niezmienne w całym okresie umowy ubezpieczenia, z zastrzeżeniem przepisów o wyłączeniu i ograniczeniu odpowiedzialności.
Umowa pomiędzy zakładem ubezpieczeń a ubezpieczającym zawierania jest na okres 1 roku (z możliwością przedłużenia na kolejne okresy roczne, o ile żadna ze stron nie postanowi inaczej).

Suma ubezpieczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego, jak i suma ubezpieczenia w przypadku dożycia, jest równa składce zainwestowanej (czyli 100% składki zainwestowanej). Natomiast dodatkowa kwota wypłacana ubezpieczonemu, jak i premia za korzystanie z ubezpieczenia w 1 i 2 rocznicę umowy, jest równa składce zainwestowanej, powiększonej o stopę procentową określoną w indywidualnym potwierdzeniu.

Spółka podkreśliła, że przedmiotowa umowa ubezpieczenia nie zawiera:
1. wykazu oferowanych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych,
2. zasad ustalania wartości świadczeń oraz wartości wykupu ubezpieczenia, w tym również zasad umarzania jednostek ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego i terminów ich zamiany na środki pieniężne i wypłaty świadczenia;
3. regulaminu lokowania środków ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego obejmującego w szczególności charakterystykę aktywów wchodzących w skład tego funduszu, kryteria doboru aktywów oraz zasad ich dywersyfikacji i inne ograniczenia inwestycyjne.
4. zasad i terminów wyceny jednostek ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego;
5. zasad ustalania wysokości kosztów oraz wszelkich innych obciążeń potrącanych ze składek ubezpieczeniowych lub ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego
6. zasad alokacji składek ubezpieczeniowych w jednostki ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, w szczególności w zakresie określonym w pkt 4 i 5, oraz terminu zamiany składek na jednostki tego funduszu.

Zdaniem Spółki umowa ubezpieczenia opisana w niniejszym wniosku nie spełnia przesłanek do uznania jej za ubezpieczenie z funduszem kapitałowym, w rozumieniu art. 30a ust. 1 pkt 5 w związku z art. 24 ust. 15 i art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast spełnia przesłanki uznania jej za umowę ubezpieczenia bez funduszu kapitałowego, korzystającą ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof.

Uzasadnieniem tego stanowiska strony jest powołany przez nią art. 2 pkt 13 w związku z art. 13 ust. 4 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z których wynika, że w przypadku ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego zakład ubezpieczeniowy obowiązany jest do określania lub zawarcia w umowie:
1. wykazu oferowanych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych;
2. zasad ustalania wartości świadczeń oraz wartości wykupu ubezpieczenia, w tym również zasad umarzania jednostek ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego i terminów ich zamiany na środki pieniężne i wypłaty świadczenia;
3. regulaminu lokowania środków ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego obejmującego w szczególności charakterystykę aktywów wchodzących w skład tego funduszu, kryteria doboru aktywów oraz zasad ich dywersyfikacji i inne ograniczenia inwestycyjne;
4. zasad i terminów wyceny jednostek ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego;
5. zasad ustalania wysokości kosztów oraz wszelkich innych obciążeń potrącanych ze składek ubezpieczeniowych lub ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego;
6. zasad alokacji składek ubezpieczeniowych w jednostki ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, w szczególności w zakresie określonym w pkt 4 i 5, oraz terminu zamiany składek na jednostki tego funduszu.


W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego stanowisko Strony jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym są kapitały pieniężne. Za przychody z tego źródła, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego dochodu z zastrzeżeniem art. 52a.

Na podstawie art. 52a powołanej wyżej ustawy zwalnia się od podatku dochodowego dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5, jeżeli dochody te są wypłacane na podstawie umów zawartych lub zapisów dokonanych przez podatnika przed dniem 1 grudnia 2001r.
Pojęcie "fundusze kapitałowe" zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem ilekroć jest mowa o funduszach kapitałowych - oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Wobec braku wymienienia w definicji "funduszy kapitałowych" innych funduszy nie mających charakteru kapitałowego, to opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody z tytułu uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Tak więc funduszami o charakterze kapitałowym będą wszystkie fundusze poza funduszami emerytalnymi, jeżeli ich działalność polega na zbieraniu i lokowaniu środków pieniężnych ich uczestników.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej - (Dz. U. Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.) ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy - to wydzielony fundusz aktywów, w przypadku ubezpieczenia na życie stanowiący rezerwę tworzoną ze składek ubezpieczeniowych, inwestowany w sposób określony w umowie ubezpieczenia.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o pdof, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem: dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.
Art. 24 ust. 15 w/w ustawy stanowi natomiast, że dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwota świadczenia a sumą składek wypłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.
W myśl przytoczonych przepisów powyższemu zwolnieniu nie podlegają dochody otrzymane z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia, zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.


Ze stanu faktycznego przedstawionego w wystąpieniu wynika, że środki finansowe pochodzące ze składek będą inwestowane w fundusze kapitałowe, a zyski osiągnięte z tego tytułu będą źródłem wypłaty świadczeń, określonych w umowie jako suma ubezpieczenia, premia i dodatkowa kwota. Natomiast treść umowy pomija wszystkie elementy wymienione w art. 13 ust. 4 w/w ustawy o działalności ubezpieczeniowej.
Przytoczone powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią o opodatkowaniu dochodów z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia, zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.
Powyższe oznacza, że opodatkowanie uzależnione jest od uzyskania przez osobę fizyczną dochodu, którego źródłem jest inwestowanie przez Spółkę wpłaconych składek na fundusze kapitałowe. Ubezpieczający zwierając umowę ubezpieczeniową z Zakładem Ubezpieczeniowym, inwestuje swoje środki finansowe w ubezpieczenie związane z funduszami kapitałowymi, gdyż pobrane przez ten zakład składki są następnie inwestowane na zasadzie funduszy inwestycyjnych. Wypłacenie uposażonemu świadczenia w wysokości sumy ubezpieczenia premii lub dodatkowej kwoty jest zatem związane z wpłaconymi a następnie inwestowanymi, na zasadzie funduszy inwestycyjnych składkami.
W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym, dochody otrzymane z tytułu zawartej umowy ubezpieczeniowej na dożycie czy na wypadek śmierci, należą do przychodów z tytułu udziałów w funduszach kapitałowych, nie korzystających ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem do opodatkowania w myśl art. 24 ust. 15 w/w ustawy jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia, a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.
Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy o których mowa w art. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.
Kwoty pobranego zryczałtowanego podatku stosownie do art. 42 powyższej ustawy, płatnicy przekazują w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Odrębnym zagadnieniem, nie związanym z przepisami podatkowymi, jest zgodność przedstawionej umowy i sposobu prowadzenia działalności przez Spółkę w przedstawionym zakresie z przepisami ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Ponieważ zagadnienie to pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie kwestii opodatkowania, Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego nie odniósł się w niniejszym postanowieniu do tej części wystąpienia Spółki.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj