Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP/443/21/07
z 2 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/21/07
Data
2007.04.02



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności niepodlegające opodatkowaniu
gmina
infrastruktura
inwestycje
inwestycje infrastrukturalne
nieodpłatne świadczenie usług


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazanie przez Centum Handlowe "X" nakładów związanych z prazebudową drogi publicznej na rzecz gminy miasta L. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a, art. 14b §1-4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek Podatnika z dnia 21.12.2006 roku (data wpływu 02.01.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony za prawidłowe.

Uzasadnienie

We wniosku skierowanym do tut. Organu, Podatnik prosi o udzielnie pisemnej interpretacji stosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem VAT nieodpłatnego przekazania przez Stronę nakładów związanych z przebudową drogi publicznej, stanowiącej własność Gminy Miasto L.

Z przedstawionego stanu faktycznego (jak również dołączonej kserokopii umowy z dnia 20.09.2005 roku Nr ... zawartej z Gminą Miasto L.) wynika, że Strona w związku z rozbudową inwestycji pod nazwą Centrum Handlowe ... w L. przy ul. T. , dokonała przebudowy skrzyżowania ul. T. z drogą wewnętrzną do Centrum Handlowego ... w L., polegającej na budowie zatoki autobusowej i pasa wyłączenia w pasie drogowym ul. T. w L. oraz przebudowie drogi wewnętrznej stanowiącej zjazd z ul. T. do obiektu handlowego razem z przebudową sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu wskazanych wyżej dróg. Po zakończeniu robót budowlanych Strona zgodnie ze wskazaną wyżej umową przekazała nieodpłatnie Gminie Miasto L. majątek wbudowany w pasie drogowym, tj. zatokę autobusową z kostki betonowej, chodnik z kostki betonowej, opaskę z kostki betonowej, wyspę z kostki betonowej, wydłużony pas włączenia z kostki betonowej, płotki wygrodzeniowe, oznakowanie poziome, znaki, sygnalizację świetlną, który to majątek został przyjęty dowodem PT do ewidencji środków trwałych przez Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Lublin.

Zdaniem Strony w przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług na rzecz Gminy Miasto L. w postaci nieodpłatnego przekazania nakładów związanych z przebudową drogi publicznej.

Strona stoi na stanowisku, że czynność ta jako związana z prowadzonym przedsiębiorstwem nie spełnia przesłanek, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.), a tym samym nie podlega podatkowi od towarów i usług.

Tut. Organ podziela stanowisko Strony.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, co oznacza, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co do zasady podlegają czynności wykonywane odpłatnie. Niemniej ustawodawca w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy uznał, iż po spełnieniu określonych w tym przepisie przesłanek opodatkowaniu podatkiem VAT będzie podlegało również nieodpłatne świadczenie usług. Zgodnie z jego brzmieniem nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników (...), oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

O tym więc czy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług decyduje zgodnie z cyt. art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) łączne spełnienie następujących przesłanek :

  1. świadczenie określonej usługi nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
  2. podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Z przedstawionego stanu faktycznego (w tym z § 1 umowy z dnia 20.09.2005 roku) wynika, że dokonanie powyższych inwestycji było niezbędne zarówno z uwagi na zakres prowadzonej przez Stronę działalności gospodarczej jak i jej rozmiar. Strona realizując wskazane inwestycje kierowała się więc własnym interesem finansowym dążąc do realizacji celów związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem.

W związku z tym należy uznać, że opisana w zapytaniu czynność jako związana z prowadzonym przez Stronę przedsiębiorstwem, nie spełnia warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, co skutkuje tym, że nie będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art, 14a §1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy.

W myśl art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b §5 zdanie drugie, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji (...).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a §4 -ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj