Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PP/443-9/07
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-9/07
Data
2007.04.05


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
podatek naliczony
sprzęt rehabilitacyjny


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w zakupach sprzętu do rehabilitacji medycznej związanych z realizacją programu finansowanego dotacjami z PFRON?
Tożsamy z
147462, 147591, 145966


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 86 ust. 1 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w zakupach sprzętu do rehabilitacji medycznej związanych z realizacją programu „Wyrównanie różnic między regionami” finansowanego dotacjami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, wg którego takie prawo nie przysługuje, jest prawidłowe.

Zakład opieki jest samodzielną i samofinansującą się jednostką samorządu terytorialnego, której głównym celem jest udzielanie świadczeń zdrowotnych pacjentom. Zakład jest czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się comiesięcznie z Urzędem Skarbowym. W dniu 28.02.2007 r. złożony został wniosek do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dofinansowanie zakupu sprzętu do rehabilitacji medycznej przeznaczonego do nowo utworzonej placówce rehabilitacyjnej. Wniosek realizowany będzie w ramach programu „Wyrównywanie różnic między regionami”. Sprzęt rehabilitacyjny zakupiony ze środków dotacji wykorzystywany będzie wyłącznie do świadczenia usług rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Usługi te Zakład zakwalifikował do grupowania PKWiU 85 Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej. Powołując pozycję nr 9 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Zakład traktuje przedmiotowe usługi jako zwolnione od podatku VAT.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Zakład zwrócił się z zapytaniem czy przysługuje Mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w zakupach sprzętu do rehabilitacji medycznej związanych z realizacją programu „Wyrównanie różnic między regionami”, finansowanego dotacjami z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zdaniem Zakładu takie prawo Mu nie przysługuje gdyż zakupiony sprzęt służył będzie czynnościom zwolnionym od opodatkowania. Jako podstawę swojego stanowiska Zakład wskazał przepis art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług gdyż z przepisu tego wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku wykorzystania zakupów do czynności opodatkowanych.

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy podziela stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę:

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług wymienione zostały w art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.W załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług pn. ”Wykaz towarów i usług zwolnionych od podatku” w poz. 9 figurują - określone symbolem PKWiU ex 85 - usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

W związku z tym, że Zakład w swoim wniosku określił symbol PKWiU dla usług, które świadczone będą przy wykorzystaniu zakupionego sprzętu jako 85 oraz że usług tych nie dotyczy wyłączenie określone w ww. pozycji tego załącznika stwierdzić należy, że są one zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT. Z uwagi na fakt, że przedmiotowy sprzęt służył będzie tym czynnościom Zakładowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z jego zakupem.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj