Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olkuszu
EW/415-1/06
z 23 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EW/415-1/06
Data
2006.11.23



Autor
Urząd Skarbowy w Olkuszu


Temat
Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
osoby fizyczne
właściwość urzędu skarbowego
zmiana właściwości urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Czy w przypadku uzyskania za 2005 r. przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą przychodu natto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług w wysokości 5.288,8 tyś. euro, nastąpi zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego w związku z art. 5 ust. 9b pkt 7 ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106 poz. 489 ze zm.)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu, po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 15.09.2006 r. (wpływ do US Olkusz dnia 18.09.2006 r.), uzupełnianego następnie w dniu 13.10.2006 r. w sprawie o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. czy w sytuacji uzyskania za 2005 r. przez osobę fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą przychodu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług w wysokości 5.288,8 tyś. euro, nastąpi zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego, postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 15.09.2006 r. (wpływ do US Olkusz dnia 18.09.2006 r.). Pan ... zwrócił się do tut. Urzędu o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie, czy w przypadku uzyskania za 2005 r. przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą przychodu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług w wysokości 5.288,8 tys. euro, nastąpi w stosunku do podatnika zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego.

W opinii Wnioskodawcy, zmiana właściwości Naczelnika Urzędu Skarbowego nie nastąpi w związku z faktem, iż złożony wniosek zawierał braki formalne, pismem znak: EW/4012568/06-3 z dnia 01.10.2006 r. wezwano Stronę do ich usunięcia.
Pismem z dnia 12.10.2006 r. (wpływ do US Olkusz 13.10.2006 r.) Strona usunęła braki formalne we wniosku, poprzez złożenie stosownych oświadczeń.

W związku z wejściem w życie z dniem 01.09.2003 r. ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. (Dz. U. Nr 137 poz. 1302) o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, Minister Finansów korzystając z uprawnień wynikających z delegacji ustawowej określonej w art. 15 pkt 1 lit. j, utworzył od dnia 01.01.2004 r. urzędy skarbowe do obsługi niektórych kategorii podatników określonych w art. 5 ust. 9b nowelizowanej ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106 paz. 489 ze zm.).Znamiona określające podmioty, które będą podlegały właściwości nowo utworzonych urzędów mają :
1.charakter podmiotowy, gdy podatnik jest:
a) podatkową grupą kapitałową,
b) bankiem
c) zakładem ubezpieczeń
d) jednostką działającą na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych,
e) jednostką działającą na podstawie przepisów o funduszach emerytalnych,
f) oddziałem lub przedstawicielstwem przedsiębiorstwa zagranicznego lub
2. charakter przedmiotowy, gdy podatnik będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej:
a) w ostatnim roku podatkowym osiągnął przychód roczny netto co najmniej 5 mln euro,
b) jako rezydent bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwami położonymi za granicą lub w ich kontroli albo posiada udział w ich kapitale,
c) jest zarządzany bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta lub nierezydent posiada co najmniej 5% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu.
d) jako rezydent jednocześnie bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i zagranicznym lub w jego kontroli albo posiada jednocześnie udział w kapitale takich podmiotów.
W związku z powyższym, osoby fizyczne nie będą objęte właściwością wyspecjalizowanego urzędu skarbowego w zakresie jakiegokolwiek podatku, ponieważ nie posiadają cech o charakterze podmiotowym i przedmiotowym określonych w ustawie o urzędach i izbach skarbowych. Konsekwentnie, w opisanej przez Wnioskodawcę sytuacji nie nastąpi zmiana właściwości naczelnika urzędu skarbowego i właściwym organem podatkowym pozostanie nadal Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się wobec Wnioskodawcy postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawa Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olkuszu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.Zażalenie na postanowienie, w myśl art. 222 w związku z art. 239 w/w ustawy powiano zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj