Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/656/116/2006/MK
z 25 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/656/116/2006/MK
Data
2006.09.25



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
samochód ciężarowy
samochód osobowy


Pytanie podatnika
1. Czy należy przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne samochodu Ford Transit Connect, jeżeliz homologacji producenta i wpisu do dowodu rejestracyjnego wynika, że jest to samochódciężarowy?2. Czy przy zakupie takiego pojazdu można odliczyć podatek naliczony w całości mimo brakuzaświadczenia z okręgowej stacji pojazdów i odliczać VAT od zakupowanego paliwa?3. Czy samochody, które zostały nabyte po 22 sierpnia 2005r., o których mowa w art. 86 ust 4 pkt1-4, a miano wicie:1)pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, mającejeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lubtrwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju:wielozadaniowy, van;2)pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, mającewięcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunkówścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunkówprzekracza 50% długości pojazdu;3)pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, mająceotwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;4)pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, posiadającekabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielneelementy pojazdu.- wymagają uzyskania zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów, jeżeli z innych dokumentów wynika, iż są to samochody ciężarowe? Jeśli tak, to w jakim terminie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.06.2006r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

1. Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:
Spółka zakupiła samochód Ford Transit Connect EXT VAN, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a ładowność wynosi 900 kg. Samochód posiada jeden rząd siedzeń, który jest oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków trwałą przegrodą. Świadectwo homologacji poświadcza, iż jest to samochód ciężarowy i fakt ten jest odnotowany w dowodzie rejestracyjnym. Spółka nie występowała o zaświadczenie do okręgowej stacji kontroli pojazdów, ponieważ z homologacji i wpisu do dowodu rejestracyjnego wynika, że jest to samochód ciężarowy. Spółka dokonała odliczenia podatku naliczonego w całości od zakupu samochodu i odlicza w całości VAT naliczony od kupowanego paliwa.

2. Pytania Spółki:
Mając powyższe na uwadze, Spółka zwraca się z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:1. Czy należy przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne samochodu Ford Transit Connect, jeżeliz homologacji producenta i wpisu do dowodu rejestracyjnego wynika, że jest to samochódciężarowy?2. Czy przy zakupie takiego pojazdu można odliczyć podatek naliczony w całości mimo brakuzaświadczenia z okręgowej stacji pojazdów i odliczać VAT od zakupowanego paliwa?3. Czy samochody, które zostały nabyte po 22 sierpnia 2005r., o których mowa w art. 86 ust 4 pkt1-4, a miano wicie:1)pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, mającejeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lubtrwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju:wielozadaniowy, van;2)pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, mającewięcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunkówścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunkówprzekracza 50% długości pojazdu;3)pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, mająceotwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;4)pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, posiadającekabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielneelementy pojazdu.- wymagają uzyskania zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów, jeżeli z innych dokumentów wynika, iż są to samochody ciężarowe? Jeśli tak, to w jakim terminie?

3. Stanowisko SpółkiOdp.l.W związku z tym, iż z homologacji producenta wynika, iż zakupiony samochód Ford Transit Connect jest samochodem ciężarowym, co znajduje odzwierciedlenie we właściwym wpisie w dowodzie rejestracyjnym uważamy, iż Spółka nie ma obowiązku uzyskania zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów, o którym mowa w art. 86 ust 5.
Odp.2.Zdaniem Spółki można odliczyć podatek naliczony w całości mimo braku zaświadczenia z okręgowej stacji pojazdów i odliczyć VAT od kupionego paliwa w przypadku zakupu samochodu, o którym mowa w pytaniu l mimo braku zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów. Odp.3. Zdaniem Spółki dokonując zakupu samochodów, o którym mowa w pytaniu 3 nie ma obowiązku poddawania ich dodatkowemu badaniu technicznemu, które prowadzone jest przez okręgową stacje kontroli pojazdów, jeżeli z innych dokumentów wynika , iż są to samochody ciężarowe

4.Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

W przedstawionym stanie faktycznym brak jest ze strony Wnioskującego jednoznacznegowskazania daty zakupu w/w środka transportu. Dlatego też oceny prawnej przedstawionegostanowiska Wnioskodawcy należy dokonać w dwóch przedziałach czasowych, kiedy obowiązywałyróżne przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące prawa do odliczenia podatkunaliczonego związanego z zakupem samochodów i paliwa używanego do ich napędu.W brzmieniu obowiązującym do dnia 21 sierpnia 2005r. art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, póz. 535 ze zm.) stanowił, iż w przypadku nabyciasamochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładownościmniejszej niż określona wg wzoru:DL = 357 kg + n x 68 kg gdzie:DL - oznacza dopuszczalną ładowność,n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy- kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwotypodatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatkunależnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż5.000 zł.Ładowność samochodu FORD TRANSIT CONNECT EXT VAN, wynosząca 900kg przekraczaładowność wyliczoną wg powyższego wzoru (357kg+3x68kg = 561kg).Tym samym Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu w/w samochodu i odzakupu paliwa wykorzystywanego do jego napędu, w okresie od daty zakupu do dnia 21.08.2005r.Natomiast jeżeli zakup przedmiotowego samochodu dokonany został po dniu 22 sierpnia 2005r. to zastosowanie będzie miał przepis art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 ze zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, póz. 756).Przepis ten stanowi, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł. Zasada związana z ograniczeniem odliczenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 3 ustawy, nie dotyczy określonych kategorii pojazdów samochodowych, wymienionych w ust. 4

w/cyt. artykułu, tj.:1. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od częściprzeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawieprzepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;4.pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od częściprzeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość częściprzeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktupodłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitemdo tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o którejmowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędziąprzedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozuładunków mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szybypojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazduprzeznaczonej do przewozu ładunków;5.pojazdów samochodowych, które maj ą otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;6.pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone doprzewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;7.pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa oruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;8.pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osóbłącznie z kierowcą(...).Stosownie do art. 86 ust. 5 spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu potwierdza, że pojazdy, o których mowa w art. 86 ust 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług wymagają uzyskania zaświadczenia z okręgowej stacji pojazdów, pomimo, że z innych dokumentów wynika, że są to samochody ciężarowe, jeżeli podatnik chce skorzystać z odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych pojazdów w całości oraz odliczać następnie podatek VAT od paliwa zakupionego do napędu tych samochodów.Jednocześnie w tym miejscu należy zacytować przepis art. 5 ust. l ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu potwierdza, że pojazdy, o których mowa w art. 86 ust 4 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług wymagają uzyskania zaświadczenia z okręgowej stacji pojazdów, pomimo, że z innych dokumentów wynika, że są to samochody ciężarowe, jeżeli podatnik chce skorzystać z odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych pojazdów w całości oraz odliczać następnie podatek VAT od paliwa zakupionego do napędu tych samochodów.Jednocześnie w tym miejscu należy zacytować przepis art. 5 ust. l ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 90 póz. 756). Na potrzeby art. 88 ust. l pkt 3 ustawy wymienionej w art. l (ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług), w stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy wymienionej w art. l, nabytych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 86 ust. 5, powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Wyżej cytowane przepisy, tj. ustawa o podatku od towarów i usług, jak i ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, nie przewidują żadnych sankcji związanych z uchybieniem obowiązku dokonania stosownych dodatkowych badań technicznych, a co za tym idzie nie powodują z tego tytułu wyłączenia prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu ciężarowego o ładowności niższej niż 3,5 tony lub paliwa do jego napędu. Ustawodawca uzależnił prawo podatnika do odliczenia podatku od spełnienia przez dany pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 ustawy, nie zaś od wykonania przedmiotowych badań technicznych w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT, czyli przed dniem l czerwca 2006 roku. Zaświadczenie wydawane przez uprawnioną okręgową stację kontroli pojazdów, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 86 ust. 5 ustawy ma jedynie potwierdzać prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa. Jeżeli więc Wnioskodawca uzyska zaświadczenie potwierdzające spełnienie przez konkretny pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług to pomimo, że miało to miejsce po ustawowym terminie, zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu użytkowanego przy wykonywaniu czynności opodatkowanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj