Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kwidzynie
PDF/415-23/P/06
z 17 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-23/P/06
Data
2006.10.17



Autor
Urząd Skarbowy w Kwidzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
najem
opodatkowanie łączne małżonków
ryczałty


Pytanie podatnika
Czy wybranie opodatkowania dochodów z najmu w sposób zryczałtowany uniemożliwia wspólne rozliczenie podatnika właściciela lokalu ze współmałżonkiem?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 września 2006r – Pana udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wspólnego opodatkowania małżonków,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatnik , będący osobą fizyczną jest właścicielem lokalu, który wynajmuje innej osobie fizycznej prowadzącej w tym lokalu działalność usługową. Wynajem odbywa sie na podstawie umowy cywilno-oprawnej. Wybiera opodatkowanie dochodu z najmu w sposób zryczałtowany 8,5%.

Pytanie Podatnika: czy wybranie opodatkowania dochodów z najmu w sposób zryczałtowany uniemożliwia wspólne rozliczenie podatnika właściciela lokalu ze współmałżonkiem?

Stanowisko Podatnika: moim zdaniem nie jest to przeszkodą do wspólnego rozliczania się.

Dokonując wnikliwej analizy przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego jak i obowiązujących w tym zakresie źródeł prawa , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie zważył , co następuje:

Warunki i zasady wspólnego opodatkowania dochodów małżonków zostały określone w art. 6 ust. 2, ust. 3, ust. 8-10 cyt. w. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 6 ust 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) „małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.”

Z kolei art. 6 ust. 8 cyt. w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż „sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 i 4, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym”. Na podstawie tegoż przepis co do zasady opodatkowanie jednego z małżonków w formie zryczałtowanej wyłącza możliwość wspólnego ich opodatkowania.

W obowiązującym stanie prawnym z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów mogą zwrócić się małżonkowie, którzy spełnili łącznie następujące warunki:

- oboje podlegali w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,

- przez cały rok pozostawali w związku małżeńskim,

- istniała miedzy nimi wspólność majątkowa,

- do żadnego z nich w roku podatkowym nie miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), lub przepisy art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r.,o podatku dochodowy od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000r. Nr 14,poz. 176 ze zm.)

Wspólne opodatkowanie małżonków możliwe jest również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł , z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku - art. 6 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym.

Jednakże, ustawodawca, zdecydował się na wprowadzenie wyjątków od tej zasady, w świetle bowiem art. 6 ust. 9 cyt. w. ustawy o podatku”zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, niekorzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym” .Zgodnie z brzmieniem tego przepisu zasada wykluczająca wspólne rozliczenie małżonków nie dotyczy osób fizycznych osiągających przychody z tytułu umowy najmu , podnajmu, dzierżawy , poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ( art. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144,poz. 930 ze zm.) .

Z przytoczonych wyżej przepisów jednoznacznie wynika, że opodatkowania dochodów z najmu w sposób zryczałtowany nie wyklucza po spełnieniu wszystkich przesłanek wspólnego opodatkowania małżonków.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i prawny znajdujący zastosowanie w przedmiotowej sprawie tut. Organ podatkowy zgadza się z Pana stanowiskiem, że opodatkowanie dochodów z najmu w sposób zryczałtowany nie stanowi przeszkody do wspólnego opodatkowania małżonków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj