Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/17/07/AG
z 17 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/17/07/AG
Data
2007.04.17



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
ewidencja rachunkowa
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
określenie straty
opodatkowanie dochodu
podatek należny
podstawa opodatkowania
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma obowiązek stosowania wyodrębnionych ewidencji przychodów i kosztów - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r. w celu określenia:
1. dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych,
2. dochodów z innej działalności gospodarczej w tym z usług najmu lokali niemieszkalnych


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku stosowania przez wnioskodawcę wyodrębnionych ewidencji przychodów i kosztów - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r. w celu określenia:
1. dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych,
2. dochodów z innej działalności gospodarczej w tym z usług najmu lokali niemieszkalnych
uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Dnia 18.01.2007r. do tut. organu wpłynęło pismo Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z dnia 08.01.2007r., którym jednostka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej obowiązku prowadzenia odrębnej ewidencji przychodów i kosztów w celu wyodrębnienia dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2007r. zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym wnioskodawca jest zakładem budżetowym - jednostką organizacyjną sektora finansów publicznych, który wykonuje odpłatnie wyodrębnione zadania związane z:
1. administrowaniem, zarządzaniem nieruchomościami w zakresie obejmującym najem, dzierżawę składników majątkowych tj. zasobów mieszkaniowych i niemieszkaniowych,
2. sprawowaniem zarządów dla wspólnot mieszkaniowych,
3. zakresem ustawowego utrzymania składowiska odpadów.
Zakład nie uzyskuje z całej prowadzonej działalności (po zsumowaniu pozycji związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi oraz pozostałych) dochodów do opodatkowania. Przychody, głównie czynsz, z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są niższe niż wydatki na utrzymanie tych zasobów. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 3 przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. kosztów uzyskania przychodów, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy obowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest, na podstawie art. 7 ust. 1 w/w ustawy, dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.
Dochodem, na podstawie art. 7 ust. 2 w/w ustawy, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
Podatnicy ustalający dochód podlegający opodatkowaniu muszą uwzględniać postanowienia art. 7 ust. 3, zgodnie z którym przy ustalaniu tego dochodu nie uwzględnia się m.in.:
1. przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku,
2. kosztów uzyskania przychodów, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.

Odrębnymi przepisami, do których odsyła w/w ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, są przepisy ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2000r. Nr 76, poz. 694 ze zm.).
W związku z treścią art. 9 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rachunkowość jednostek musi być prowadzona w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty) do celów podatkowych. Z przytoczonych przepisów jasno więc wynika, że podatnik musi tak prowadzić księgi rachunkowe, aby pozwalały na ustalenie m.in.:
1. kwot przychodów, jak również również kwot nie zaliczanych do przychodów,
2. kwot kosztów odpowiadających uzyskanym przychodom, jak również kwot wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów,
3. dochodów wolnych od podatku

W związku z powyższym, w opinii tutejszego organu, wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą, z której osiągnięte dochody - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy o podatku dochodowym korzystają (po spełnieniu określonych warunków) ze zwolnienia od opodatkowania, obowiązany jest prowadzić ewidencję rachunkową, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy odrębnie dla:
1. dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych,
2. dochodów z innej działalności gospodarczej - podlegającej opodatkowaniu.

W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08.01.2007r. jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj