Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO/436-3/2006/SM
z 27 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436-3/2006/SM
Data
2006.04.27



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
dopłata zwrotna
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału


Pytanie podatnika
Czy dopłata zwrotna do kapitału spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 19 stycznia 2006 roku (wpływ do Urzędu 31 stycznia 2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych nie potwierdza stanowiska przedstawionego w zapytaniu i przedstawia następujące stanowisko w przedmiotowej sprawie

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż udziałowcy Spółki podjęli uchwałę o dopłatach do kapitału w celu dofinansowania spółki, do wysokości wynikającej z umowy spółki. Dopłata do kapitału jest zwrotna i nie podwyższa kapitału podstawowego.
Spółka stoi na stanowisku, że dokonana czynność nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie jest to podwyższenie kapitału podstawowego.
Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik tut. Urzędu stwierdza co następuje:
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 41 poz. 399 z 2005 r. ze zm.). W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k w/w podatkowi podlega umowa spółki. Oznacza to, że z chwilą jej zawarcia powstaje obowiązek podatkowy.

Ustawa w art. 1 ust. 3 wskazuje na określone czynności, które traktowane są jako zmiana umowy spółki, posługując się przy tym zbiorczym określeniem „zmiana umowy spółki". W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż za zmianę umowy spółki uznaje się jedynie te przypadki, które zostały wyraźnie w przepisie zawarte. Na potrzeby podatku od czynności cywilnoprawnych za zmianę umowy spółki ustawodawca uznał także takie sytuacje, których zaistnienie nie jest uwarunkowane koniecznością zmiany postanowień umowy spółki. Dyspozycją przepisu objęte są przypadki, gdy następuje podwyższenie kapitału czy też majątku spółki, jak również inne zdarzenia w sferze stosunków majątkowych spółki, które wiążą się choćby z czasowym tylko zasileniem jej kapitału np: dopłaty wniesione do spółki.

Na skutek nowelizacji ustawy (ustawą z dnia 19.12.2003 r.) ograniczeniu uległ zakres przypadków, które przy spółkach kapitałowych uznaje się za zmianę umowy spółki. Od 1 maja 2004 r. za zmianę umowy spółki przepisy art. 1 ust. 3 pkt 3 i 4 uważa się jedynie wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu oraz dopłaty.
Instytucja dopłat w odniesieniu do spółki z o.o. uregulowana została w art. 177-179 k.s.h. Podstawą do wniesienia dopłat przez wspólników jest umowa spółki. Moment powstania obowiązku będzie uzależniony od tego, czy w umowie wyczerpująco skonkretyzowano wszystkie warunki związane z obowiązkiem wniesienia dopłat, czy nastąpi to dopiero w uchwale.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie przesądzają kwestii zwrotu dopłat, uzależniając to z jednej strony od sytuacji finansowej spółki, z drugiej od woli wspólników. Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Zwrot dopłat może nastąpić po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Spółka, dokonując zwrotu, powinna wypłacić uprzednio wniesione dopłaty równomiernie wszystkim wspólnikom. Zwrot dopłat nie powoduje zwrotu zapłaconego w związku z ich wniesieniem podatku od czynności cywilnoprawnych.
Mając na uwadze powyższe Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż finansowanie spółki w drodze dopłat przez udziałowców wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie objętym wnioskiem.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj