Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-37-1/07
z 18 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-37-1/07
Data
2007.04.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
prawo do odliczenia
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż zwolniona


Pytanie podatnika
..........jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jednostka wewnątrzna .......prowadzi działalność odpłatną. Pozostała dzialalnośc statutowa ( działalność nieodpłatna) zgodnie z art.43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT jest zwolniona od podatku. Czy jako czynny podatnik VAT...........może obniżyć kwoty podatku należnego o podatek naliczony zgodnie z art.86 ust.1 ww. ustawy w jednostce wewnętrznej prowadzącej działalność odpłatną ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity : Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.04.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów służących sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej - stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 04.04.2007r. podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Fundacja ...................jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jednostka wewnętrzna Fundacji -.................- prowadzi działalność odpłatną. Pozostała działalność statutowa ( działalność nieodpłatna) zgodnie z art.43 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz.535 z późn.zmian.) jest zwolniona od podatku.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że jako czynny podatnik podatku VAT może obniżyć kwoty podatku należnego o podatek naliczony zgodnie z art.86 ust.1 ww. ustawy w jednostce wewnętrznej prowadzącej działalność odpłatną. Pozostała działalność statutowa ( działalność nieodpłatna) zgodnie z art.43 ust.1 pkt 1 jest zwolniona od podatku, a zatem Fundacja nie ma możliwości odliczania podatku VAT z zakupów dokonywanych dla tej działalności.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zmian.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art.114, art.119 ust.4, art.120 ust.17 i 19 oraz art.124 powołanej ustawy. Przepis ten wskazuje, iż warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest posiadanie przez dany podmiot statusu podatnika podatku od towarów i usług oraz związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż dokonując sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług Fundacja ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów służących sprzedaży opodatkowanej. Natomiast Fundacji nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów służących sprzedaży statutowej – zwolnionej na podstawie art.43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT i poz.10 zał. Nr 4.

Art.43 ust.1 ustawy o VAT zwalnia od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W poz.10 zał. Nr 4 wymienione zostały usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe) sklasyfikowane pod symbolem PKWiU – 91.

W tym miejscu należy jednak zauważyć, iż ww. odliczenie będzie miało zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy podatnik będzie odrębnie określał kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Jeżeli podatnik nie będzie miał możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot, o których mowa powyżej – wówczas będzie mógł pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, zgodnie z art.90 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług ( jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust.1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust.10).

W świetle powyższego, stanowisko Jednostki wyrażone w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj