Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-37/07/AZ
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-37/07/AZ
Data
2007.04.13



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Czy przysługuje Podatniczce za 2006r. wspólne rozliczenie z mężem (pozostawanie w związku małżeńskim od 10 lat, między małżonkami istnieje wspólność majątkowa).?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a§1-4 w związku z art.216§1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa t. j. /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm./ postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia (data wpływu ), o udzielenie interpretacji odnośnie możliwości wspólnego rozliczenia małżonków za 2006r. jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęDo końca kwietnia 2004r. Podatniczka prowadziła działalność gospodarczą, z której przychody opodatkowane były stawką 19% (art.30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. tekst jednolity (Dz. U. Nr 14, poz.176 ze zm).Od dnia 01 maja 2004r. działalność została zawieszona, o czym Podatniczka powiadomiła tut. Urząd składając NIP-1. Z dniem 18 stycznia 2006r. działalność została zlikwidowana. Do tutejszego Urzędu zostały złożone odpowiednie dokumenty oraz NIP-1.

Przedmiot interpretacjiPodatniczka zwraca się z zapytaniem czy wobec powyższego przysługuje jej za 2006r. wspólne rozliczenie z mężem ( pozostałe warunki zostały spełnione tj.: pozostawanie w związku małżeńskim od 10 lat, między małżonkami istnieje wspólność majątkowa) ?

Stanowisko WnioskodawcyZdaniem Podatniczki w w/w ustawie nie ma mowy o opodatkowaniu działalności. Opodatkowaniu podlegają przychody, a Podatniczka w 2006r. nie osiągnęła żadnych przychodów. W świetle powyższego uważa, że może dokonać wspólnego rozliczenia za 2006r. z małżonkiem.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcyZgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst w Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętych przez nich dochodów. Jednakże w ust. 2 tegoż artykułu ustawodawca dopuszcza możliwość łącznego opodatkowania małżonków - na ich wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym - którzy spełniają łącznie wszystkie określone warunki wymienione w ustawie. Zatem z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów osiąganych w roku podatkowym mogą wystąpić małżonkowie, jeżeli spełnili łącznie następujące warunki: oboje podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, przez cały rok podatkowy pozostawali w związku małżeńskim i istniała między nimi wspólność majątkowa.Stosownie do treści art. 6 ust. 8 wyżej wymienionej ustawy, preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z nich w roku podatkowym miał zastosowanie przepis art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej według stawki liniowej 19%. Zauważyć w tym miejscu należy, iż fakt, że Podatniczka nie osiągnęła w 2006 roku żadnych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej 19% podatkiem liniowym, pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania preferencyjnego sposobu opodatkowania małżonków, gdyż ustawodawca wyraźnie wskazuje na okoliczność zastosowania do podatnika przepisu art. 30c w cyt. ustawy. Wobec powyższego, sam wybór opodatkowania dochodów osiąganych z działalności gospodarczej wg liniowej 19% stawki podatku dochodowego oznacza rezygnację z prawa do wspólnego opodatkowania się z małżonkiem. Należy także zaznaczyć, iż zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty). Jednakże w sytuacji, gdy podatnik w roku podatkowym prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c winien złożyć również odrębne zeznanie podatkowe, w którym należy wykazać wyłącznie dochody z tego źródła (art. 45 ust. 1a pkt 2).

Bez wpływu na rozstrzygniecie pozostaje również fakt „zawieszenia” przedmiotowej działalności , gdyż złożone przez Podatniczkę oświadczenie o zawieszeniu działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z jej zaprzestaniem. Zawieszenie działalności gospodarczej nie jest instytucją prawną, bowiem ani przepisy prawa podatkowego, ani przepisy innych gałęzi prawa nie zawierają regulacji prawnych w tym zakresie, w tym nie nakładają na podatnika obowiązku powiadomienia organu podatkowego o tym fakcie. W literaturze i w orzecznictwie utrwalił się pogląd, że jest to termin o charakterze technicznym, który został stworzony i używany jest w praktyce wyłącznie dla celów technicznych, co w konsekwencji oznacza, że nie można przypisywać mu w drodze wykładni jakichkolwiek skutków prawnych. Z uwagi na to fakt okresowego zaprzestania wykonywania prowadzonej działalności (jej zawieszenie) nie zwalnia podatnika od konieczności zachowania i przestrzegania ciążących na nim obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, np. od obowiązku złożenia zawiadomienia o wyborze formy opodatkowania lub konieczności składania odpowiednich deklaracji podatkowych. Zgodnie z art.9a ust.2 w cyt. ustawy podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Stosownie do treści art.9a ust.4 w cyt. ustawy wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust.2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatniczka jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą mogła zrezygnować z tego sposobu opodatkowania i do dnia 20 stycznia 2005r., mogła dokonać zmiany formy opodatkowania z podatku liniowego na tzw. zasady ogólne, jednak z możliwości tej nie skorzystała.

Oznacza to, że niezależnie od złożonego oświadczenia o zawieszeniu działalności, Podatniczka do dnia 18 stycznia 2006r. była nadal osobą prowadzącą działalność gospodarczą, do której mają zastosowanie przepisy art.30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej według stawki liniowej 19%. Tym samym nie może skorzystać z możliwości opodatkowania na zasadach określonych w art. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 p k t 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj