Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-20/07
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-20/07
Data
2007.06.11



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
działalność deweloperska
działalność gospodarcza
opodatkowanie
sprzedaż budynków
sprzedaż majątku


Pytanie podatnika
Podatnik wraz z bratem jest współwłaścicielem działki budowlanej, którą nabyli razem we wrześniu 2006r. W listopadzie 2006r. uzyskali pozwolenie na budowę i rozpoczęli pierwsze prace. Aktualnie - jak podaje Podatnik - dom jest w budowie i wraz z bratem mają zamiar dokonać sprzedaży domu będącego w stanie surowym bez technicznego odbioru budynku.Podatnik nadmienił, że wspólnie z bratem są na etapie rejestracji spółki jawnej, która będzie zajmować się działalnością developerską, usługami budowlanymi, obrotem nieruchomościami.Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT) sprzedaż domu będącego w stanie surowym bez technicznego odbioru budynku dokonana przez braci z ich majątku osobistego?
Podatnik zaprezentował swoje stanowisko w którym stwierdził, że przy transakcji sprzedaży nieukończonej budowy domu nie wystąpi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, gdyż sprzedaż ta dotyczy majątku osobistego i będzie czynnością jednorazową.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 wymienionej ustawy.
Na podstawie przepisu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków i budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy).
Dostawa towaru - w tym wypadku budynku związanego trwale z gruntem - stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, gdy jest dokonywana przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej.
Zatem dostawa towaru stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, gdy jest dokonywana w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy.
Przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie incydentalnego wykonania czynności, składających się na istotę prowadzonej działalności.

Okoliczność polegająca na tym, że osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej określoną działalność gospodarczą (działalność developerska) i z tego tytułu będącej podatnikiem podatku od towarów i usług nie przesądza o tym, że ta sama osoba może być podatnikiem podatku VAT z tytułu czynności podejmowanych przez nią w obrocie gospodarczym we własnym imieniu i na własny rachunek.
Jeżeli wspólnik spółki jawnej będącej podatnikiem podatku od towarów i usług sprzedaje składnik majątkowy należący do jego majątku osobistego (nie związanego z faktem udziału w spółce jawnej) to w ocenie organu podatkowego udzielającego niniejszej interpretacji taka sprzedaż nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W niniejszej sprawie sprzedaży nieruchomości (majątku osobistego) dokonywać będzie Podatnik wraz z współwłaścicielem (bratem). Zawiązana przez nich spółka jawna jest innym podmiotem prawa podatkowego.

Biorąc pod uwagę powyższe, a w szczególności fakt, że Podatnik zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości, stanowiącej majątek osobisty (wspólny z bratem), nie związany z prowadzoną przez Podatnika (wspólnie z bratem w formie spółki jawnej) działalnością gospodarczą, to w świetle przytoczonych przepisów prawa, Podatnik nie spełnia przesłanek do uznania go za podatnika podatku od towarów i usług, w zakresie czynności będącej przedmiotem zapytania, a opisana transakcja dostawy nieruchomości nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj