Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FB2/415/8/07/ES
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FB2/415/8/07/ES
Data
2007.04.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
spółka jawna


Pytanie podatnika
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej, świadczącej usługi transportowe między innymi na zlecenie firmy niemieckiej. Po wykonaniu usługi spółka otrzymuje comiesięczne zestawienie rozliczeń. W mojej opinii, rozliczenie za dany miesiąc, otrzymane w miesiącu następnym, należy zaliczyć do przychodu za miesiąc, w którym otrzymano rozliczenie ( to jest rozliczenie stycznia, otrzymane w lutym, należy zaliczyć do przychodu lutego ).


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pana wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte we wniosku

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą jako wspólnik w spółce jawnej, świadczącej usługi transportowe i spedycyjne (przewóz towarów) m.in. na zlecenie firmy niemieckiej. Po wykonaniu usługi otrzymuje Pan comiesięczne zestawienie rozliczeń. W Pana opinii zgodnie z art. 14 ust. 1e rozliczenie za dany miesiąc, uzyskane w miesiącu następnym należy zaliczyć do przychodu za miesiąc, w którym otrzymano rozliczenie (tj. rozliczenie stycznia, uzyskane najwcześniej 26 lutego należy zaliczyć do przychodu lutowego itd.).

W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie przepisy:art. 14 ust. 1, 1c, 1e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 nr 14, poz. 176 ze zm.).Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. W myśl art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:wystawienia faktury albouregulowania należności. Oznacza to, że w przypadku gdy wystawiono fakturę albo uregulowano należność przed dniem wydania rzeczy, zbycia prawa albo wykonania usługi – momentem powstania przychodu będzie dzień uregulowania należności, jeżeli uregulowano je przed dniem wystawienia faktury. W pozostałych przypadkach moment powstania przychodu będzie przypadać na dzień wystawienia faktury. Powyższa zasada nie ma zastosowania do przychodu uzyskanego z tytułu usług, w przypadku gdy dana usługa jest rozliczana z woli stron w okresach rozliczeniowych. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 1e jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.Reasumując w Pana przypadku za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na fakturze.

Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj