Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FB/415/10a/07/ek
z 16 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FB/415/10a/07/ek
Data
2007.04.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
potrzeby osobiste (własne)
przekazanie rzeczy


Pytanie podatnika
W 2001 roku zakupiłem samochód ciężarowy, który wykorzystywany był w prowadzonej działalności gospodarczej. Obecnie zamierzam, zgodnie ze stosownymi przepisami, zmienić przeznaczenie tego samochodu z "ciężarowy" na "osobowy" oraz przenieść własność na siebie. W związku z powyższym moje pytanie dotyczy sposobu opodatkowania tej zamiany. W mojej opinii, zmiana przeznaczenia samochodu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej na własne potrzeby podatnika, winna być opodatkowana jak sprzedaż samochodu osobie trzeciej.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pana wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

nie potwierdzić stanowiska zawartego we wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Pana we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystywał Pan zakupiony w 2001 r. samochód, który został wprowadzony do wykazu środków trwałych. W chwili obecnej zamierza Pan, zgodnie ze stosownymi przepisami, zmienić przeznaczenie samochodu z „ciężarowego” na „osobowy”. Rozważa Pan przeniesienie własności przedmiotowego samochodu na siebie.Pana zdaniem zmiana przeznaczenia samochodu wykorzystywanego jako środek trwały w działalności gospodarczej na cele prywatne właściciela powinna być opodatkowana tak jak sprzedaż samochodu osobie trzeciej.

W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy prawa:art. 4 ust. 1 pkt. 5 lit. a) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz.U. Nr 144, poz.930 z późń.zm.).

W świetle w/cyt ustawy przekazanie przez podatnika na swoje cele prywatne środka trwałego należącego do jego przedsiębiorstwa jest czynnością nie wywołującą skutków w postaci powstania obowiązku podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 5 lit a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późń. zm.) towarami handlowymi są towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży. Zatem już z samych przepisów podatkowych wynika, iż nie można sprzedać towaru „samemu sobie”. Przekazanie samochodu stanowiącego środek trwały na potrzeby osobiste osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, nie stanowi odpłatnego zbycia tego samochodu i nie wywołuje żadnych skutków w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego. W związku z dokonaniem tej czynności podatnik nie osiąga przychodu podlegającego opodatkowaniu.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż zmiana przeznaczenia samochodu, stanowiącego uprzednio środek trwały na prywatne potrzeby podatnika nie rodzi konsekwencji podatkowych na gruncie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Samochód ten stanowił i nadal stanowi własność tej samej osoby fizycznej (tego samego podmiotu podatkowego).

Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj