Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
1418/ZT/T/443-5/07/SG
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1418/ZT/T/443-5/07/SG
Data
2007.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
ciągnik rolniczy
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania nabytego w Niemczech ciągnika.


Wnioskiem z dnia 12.01.2007 r zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej opodatkowania nabytego w Niemczech ciągnika , w następującym stanie faktycznym : jest Pani rolnikiem - osobą fizyczną nieprowadzącą pozarolniczej działalności gospodarczej . W dniu 12.06.2006 r kupiła Pani w Niemczech ciągnik rolniczy marki Landini 130 Top , rok produkcji 1999 . Zapłaciła Pani za niego 23200,00 #1028; brutto ( 20000,00 #1028; wartość netto + 3200,00 #1028; podatek VAT). Dokonała Pani opłat niezbędnych do zarejestrowania ciągnika . W pismie prosi Pani o potwierdzenie słuszności swego stanowiska , iż w przedstawionym stanie faktycznym dokonała Pani płatności wszystkich podatków obowiązujących członka Unii Europejskiej .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie zauważa co następuje : Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn.zm. ) zwanej dalej ustawą , opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie , o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 4 , rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami , które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium kraju państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy , nabywcę towarów lub na ich rzecz .

W art. 10 ust. 1 pkt. 2 lit. a postanowiono , iż wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów , o którym mowa w art. 9 nie występuje w przypadku , gdy dotyczy towarów nabywanych przez rolników ryczałtowych dla prowadzonej przez nich działalności rolniczej – jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro . Zgodnie z ust. 2 tego artykułu powyższy przepis stosuje się , jeżeli całkowita wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro.

Jak wynika z przepisu art. 10 ust. 5 ustawy w przypadku , gdy u podmiotów , u których zgodnie z ust. 1 pkt. 2 nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów , zostaje przekroczona kwota , o której mowa w ust. 1 pkt. 2 , uznaje się , że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce od momentu przekroczenia tej kwoty.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów , zdaniem tut. organu podatkowego nabycie przedmiotowego ciągnika nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podlegającego opodatkowaniu . Natomiast wartość tej transakcji powoduje , iż kolejne nabycie towaru na potrzeby prowadzonej przez Panią działalności rolniczej , z jakiegokolwiek kraju Unii Europejskiej poza Polską , bez względu na jego wartość , będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlegające opodatkowaniu .W związku z powyższym, przed dokonaniem kolejnej transakcji winna Pani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym , o którym mowa w art. 96 ustawy , o zamiarze dokonania tego nabycia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj