Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/644/108/2006/HZ
z 21 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/644/108/2006/HZ
Data
2006.09.21



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
grunty
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
1.Czy nieodpłatne nabycie wieczystego użytkowania na podstawie decyzji Wojewody potwierdzające tylko fakt posiadania takiego prawa podlega ustawie o VAT? 2.Czy wieczyste użytkowanie podlega podatkowi VAT i jakie są skutki w podatku VAT otrzymania tego prawa? 3.Czy są w tej sprawie wiążące interpretacje?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 póz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.06.2006r. (data wpływu do tutejszego urzędu żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 5 ust. l pkt l, art. 7 ust. l i 2, art. 8 ust. l pkt l i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 póz. 535 z późn. zm.); § 6 ust. 7, § 8 ust. l pkt 4, 12 i 19 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 póz. 970 ze zm.), art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 póz. 60 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:W dniu 25.05.2006 Spółka przekazała nieodpłatnie w formie darowizny prawo wieczystego użytkowania gruntu na rzecz Polskiego Związku X. Były to tereny użytkowane przez działkowiczów w formie ogrodów działkowych i nadal są na ten cel używane. Na terenie tym znajdują się tylko niewielkie budynki tzw. altanki nie związane trwale z gruntem oraz ogrodzenie.Od przekazanej darowizny Spółka naliczyła 22% VAT należny w miesiącu maju 2006r. opierając się na art. 8 ust. l ustawy oraz znanych jej interpretacjach, że prawo wieczystego użytkowania gruntów zawiera się w definicji wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w tym przepisie.

Pytanie Wnioskodawcy dotyczy następujących kwestii:
1.Czy nieodpłatne nabycie wieczystego użytkowania na podstawie decyzji Wojewodypotwierdzające tylko fakt posiadania takiego prawa podlega ustawie o VAT?
2.Czy wieczyste użytkowanie podlega podatkowi VAT i jakie są skutki w podatku VATotrzymania tego prawa?
3.Czy są w tej sprawie wiążące interpretacje?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego:Spółka prawo wieczystego użytkowania gruntów otrzymała nieodpłatnie na podstawie decyzji Wojewody Mazowieckiego w 1999 roku, przedtem posiadała ten grunt w zarządzie. Spółka stoi na stanowisku, że w świetle art. 7 ust. 2 pkt 2 jeśli prawo to można byłoby uznać za towar, którego nabycie nie było związane z odliczeniem podatku VAT to transakcja ta byłaby zwolniona z podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedmiotowym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 póz. 535 ze zm.) - zwanej dalej „ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju; wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Pojęcie towarów ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy jako rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. l pkt l, należy rozumieć zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt l i 2 również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników,w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członkówspółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych,członków stowarzyszenia,2.wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny -jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnegoo kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.Z kolei przez świadczenie usług rozumieć należy - zgodnie z art. 8 ust. l ustawy -każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:3.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę,w jakiej dokonano czynności prawnej;4.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowaniaczynności lub sytuacji;5.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotudziałającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.Czynność przekazania w formie darowizny prawa wieczystego użytkowania gruntu w świetle wyżej powołanego stanu prawnego nie może być potraktowana na równi z dostawą towarów, ponieważ jak wynika z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle oraz ich części -wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są nimi także grunty, ale nie jest towarem prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Zatem -jak wskazuje przepis art. 8 ust. l ustawy VAT nieodpłatne przekazanie prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowić będzie usługę jako przeniesienie prawa do wartości niematerialnych i prawnych.W przepisach o podatku od towarów i usług nie zdefiniowano pojęcia wartości niematerialnych i prawnych, w związku z czym można uznać, że wartościami tymi są wartości niematerialne i prawne wymienione w art. 16b i 16c ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 póz. 654 z późn. zm.). W świetle przepisów o podatku dochodowym wartością taką są między innymi grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.Zgodnie z art. 8 ust.2 ustawy VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców , akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że nabycie przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego gruntów miało miejsce w 1999r. więc w świetle obowiązujących w tym czasie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r. Nr 11 póz. 50 z późn. zm.) nie podlegało ono opodatkowaniu podatkiem VAT.W związku z powyższym wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia na podstawie decyzji administracyjnej przedmiotowego prawa wieczystego użytkowania gruntów.Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny i prawny organ podatkowy stwierdza, że skoro wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu prawa wieczystego użytkowania gruntów, to pod rządami obecnie obowiązującej ustawy VAT czynność przekazania na cele działkowe w formie darowizny prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z posadowionymi na tym gruncie altankami, nie związanymi trwale z gruntem oraz ogrodzeniem, nie będą przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Reasumując powyższe Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, gdyż jak wykazano wyżej czynność przekazania w formie darowizny prawa wieczystego użytkowania gruntów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku o towarów i usług (Dz. U. Nr 54 póz. 535 z późn. zm.) nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. l i 2 w/w ustawy -lecz jest nieodpłatnym świadczeniem usług o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Ponieważ podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego w związku z nabyciem tego prawa, czynność nieodpłatnego przekazania prawawieczystego użytkowania nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nawiązując do pytania podatnika czy wieczyste użytkowanie podlega podatkowi VAT i jakie są skutki w podatku VAT otrzymania tego prawa, to uwzględniając normę prawną zawartą w art. 8 ust l ustawy VAT według której wieczyste użytkowanie podlega opodatkowaniu jako usługa w zakresie przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, to należy dodać, iż w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 póz. 970 ze zm.) znalazło się kilka unormowań dotyczących prawa użytkowania wieczystego gruntów.W § 6 ust. 7 postanowiono, że obniżoną do wysokości 7% stawki podatku stosuje się do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane 7%.Natomiast w § 8 ust. l pkt 4, 12 i 19 tego rozporządzenia zwolniono od podatku;zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych na cele rolnicze,zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów, w przypadku dostawy budynków lubbudowli trawie z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżelibudynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowanestawką podatku w wysokości 0%,oddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych przeznaczonych na celerolnicze.Z powyższych regulacji wynikaj ą następujące zasady:• zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lubbudowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli:1.jest zwolnione od podatku, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione odpodatku lub opodatkowane stawką podatku wysokości 0%,2.jest opodatkowane stawką 7%, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części sąopodatkowane stawką 7%,3.jest opodatkowane stawką 22%, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części sąopodatkowane stawką 22%;zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a takżeoddawanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych przeznaczonych na celerolnicze - podlega zwolnieniu od VAT,zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów innych niż rolnicze, z także oddanienieruchomości gruntowych przekazanych na inne cele niż rolnicze podlegaopodatkowaniu wg stawki VAT 22%Zgodnie z treścią przepisu zawartego w art. 14b § l ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8 póz. 60 z późniejszymi zmianami) interpretacja o której mowa w art. 14a § l nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą, w tym postanowieniu.

W świetle powyższego przepisu podatnicy nie są obowiązani do zastosowania się do wydawanych przez organy podatkowe interpretacji dotyczących przepisów prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj