Interpretacja Urzędu Skarbowego w Limanowej
PP.443/1/07
z 9 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/1/07
Data
2007.01.09



Autor
Urząd Skarbowy w Limanowej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
grunty
zamiana


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej dotyczącej zamiany gruntów pomiędzy podatnikiem VAT a osoba fizyczną, osoba fizyczna będzie zobowiązana zapłacić należny podatek VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.12.2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 02.01.2007 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest nie prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny :
Wnioskiem z dnia 29.12.2006 r. Urząd Miasta Limanowa zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. Pytanie dotyczyło sytuacji czy w przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej zamiany gruntów pomiędzy Miastem Limanowa a osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, osoba ta jest zobowiązana do zapłaty podatku VAT. Opisując stan faktyczny Urząd Miasta podał, że zamierza nabyć w drodze umowy cywilnoprawnej od osoby fizycznej prawo własności gruntów przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Limanowa pod drogi publiczne.
Osoba fizyczna będąca dotychczasowym właścicielem tych gruntów nie prowadzi działalności gospodarczej, a przekazanie przez nią gruntów na rzecz Miasta miałoby nastąpić w drodze umowy cywilnoprawnej zamiany za nabycie od Miasta Limanowa prawa własności gruntów stanowiących ich własność za dopłatą pieniężną ze strony Miasta w wysokości wynikającej z różnicy powierzchni i wartości zamienianych gruntów. Grunty będące przedmiotem zamiany zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego Miasta Limanowa przeznaczone są pod drogi publiczne i budownictwo mieszkaniowe.

Zdaniem Burmistrza Miasta Limanowa w opisanym stanie faktycznym i prawnym w przypadku gdy jeden z kontrahentów jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej dla której dostawa (zamiana gruntów) ma charakterincydentalny, wówczas nie posiada on statusu podatnika i obowiązek zapłaty podatku VAT u takiego kontrahenta nie powinien występować.

Ocena prawna :
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi uprzejmie wyjaśnia :
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega przeniesienie własności rzeczy na drugi podmiot za zobowiązanie się tego podmiotu do przeniesienia własności innej rzeczy ( zgodnie z art. 603 K.c.). W przypadku zamiany rzeczy na rzecz mamy do czynienia z dostawą towarów.
Zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy o podatku VAT podstawą opodatkowania przy zamianie, a więc gdy należność jest określona w naturze, jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek, czyli podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa towaru.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwoty należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Wyjątek od tej zasady zawarty został w art. 106 ust. 4 cytowanej ustawy, który mówi, że podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na ich żądanie podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.
W związku z powyższym w rozpatrywanej sprawie nabywca, czyli osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej dokonuje zapłaty za zamieniony towar w kwocie obejmującej również należny podatek VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj