Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
II/423/7/07
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/423/7/07
Data
2007.04.13



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodu
partycypacja
towarzystwo budownictwa społecznego


Pytanie podatnika
Towarzystwo budownictwa społecznego zwraca się z zapytaniem, czy prawidłowe jest rozumowanie, że nie wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu otrzymanych po dniu 1.01.2007 r. partycypacji bezzwrotnych, gdyż dochód zawsze będzie równy zero ?


Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.01.2007 r. znak L.dz. DF/0224/2007 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko Strony w zakresie stwierdzenia, że nie wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu otrzymanych partycypacji bezzwrotnych, gdyż dochód zawsze będzie równy zero.

W złożonym dnia 30.01.2007 r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Jednostka przedstawiając stan faktyczny wyjaśnia, że w oparciu o ustawę z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) prowadzi procesy inwestycyjne polegające na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych z przeznaczeniem na wynajem poszczególnych lokali. Inwestycje finansowane są ze środków własnych Spółki, partycypacji osób fizycznych i prawnych oraz kredytów udzielanych, ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Otrzymane partycypacje nigdy nie przekraczają kosztów przedsięwzięcia pomniejszonego o kredyt udzielony ze środków KFM. Przychód z tytułu partycypacji jest równy kosztom a więc dochód wynosi zero.

Zgodnie z art. 29a ww. ustawy kwota partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego (...) nie może przekroczyć 30 % kosztów budowy tego lokalu. Z kolei art. 19 tejże ustawy dopuszcza, aby kredyt uzyskany ze środków KFM na sfinansowanie budowy budynku mieszkalnego nie stanowił więcej niż 70 % kosztów całego przedsięwzięcia. Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Jednostki, można stwierdzić, że intencją ustawodawcy w tym zakresie było takie skonstruowanie prawa, aby TBS-y mogły działać de facto jako organizacje non-profit.

Dalej Jednostka pisze, że do zadań inwestycyjnych, dla których wstępne wnioski kredytowe zostały złożone w BGK przed dniem 1 stycznia 2005 r. ma zastosowanie ustawa z dnia 26 października o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2004 r. Oznacza to, że w przypadku tych zadań inwestycyjnych, partycypacje wpłacane przez osoby fizyczne i prawne przeznaczone na częściowe sfinansowanie kosztów budowy budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami przeznaczonymi na wynajem, nie są zwrotne (partycypantowi – nie przysługuje roszczenie zwrotu wpłaconej partycypacji w przypadku rozwiązania umowy najmu z najemcą) i stanowią przychód W... Sp. z o.o.

Strona zwraca się z zapytaniem czy prawidłowe jest rozumowanie W... Sp. z o.o., że nie wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu otrzymanych po dniu 1.01.2007 r. partycypacji bezzwrotnych gdyż dochód zawsze będzie równy zero ?

Zdaniem podatnika dochód z tytułu otrzymanych partycypacji, o których mowa w ustawie z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2005 r., będzie równy zero. Do przychodu z tyt. otrzymanych partycypacji odnoszą się bowiem koszty, które obejmują poniesione nakłady na wybudowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami przeznaczonymi pod wynajem. Partycypacje otrzymane, są niższe niż koszty wybudowania lokali mieszkalnych pomniejszonych o kredyt ze środków KFM.

Spółka podkreśliła, że obecna wątpliwość co do interpretacji prawa podatkowego pojawiła się dopiero po dniu 1 stycznia 2007 r. i jest związana z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (brak zwolnienia przedmiotowego dochodów... przeznaczonych na budowę mieszkań na wynajem art. 17 ust. 1 pkt 4j – w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.). Przed dniem 1 stycznia 2007 r. otrzymywane partycypacje były zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych.

Jednocześnie podatnik oświadcza, że w sprawie w której złożony został wniosek, nie toczy się żadne postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionej powyżej sprawie będzie miał zastosowanie przepis art. 12 ust. 1 pkt 1 i art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Przepis art. 12 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy stanowi, że przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe.

Podatek dochodowy od osób prawnych posiada cechy podatku powszechnego (globalnego), tj. podatku, który obejmuje swoim zakresem przedmiotowym wszelkie uzyskiwane w ciągu roku podatkowego przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, bez względu na to czy mają one charakter periodyczny (np. powstają w wyniku działalności gospodarczej), czy też jednorazowy.

W wyroku NSA z dnia 14.05.1998 r. (Sygn. Akt S.A./Sz 1305/97), Sąd stwierdza „... przychodem – jako źródłem dochodu – jest tylko taka wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa”. Otrzymanymi pieniędzmi lub wartościami pieniężnymi są zatem w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy tylko takie wartości, które powiększają aktywa majątkowe podatnika, a więc takie, którymi może on rozporządzać jak własnymi, które mają charakter definitywny.

W związku z powyższym partycypacja bezzwrotna w kosztach budowy lokalu mieszkalnego będzie dla Jednostki przychodem w momencie jej otrzymania. Nie można natomiast, powiedzieć że dochód zawsze będzie równy zero, gdyż nie możemy założyć, że w danym okresie rozliczeniowym przychody podatkowe będą równe kosztom uzyskania przychodów.

Okres realizacji robót budowlanych jest najczęściej długi i zależy przede wszystkim od wielkości inwestycji. Poza tym konkretna inwestycja nie jest zawieszona w próżni i nie można jej traktować w oderwaniu od całej działalności Spółki. Jednostka w danym okresie rozliczeniowym uzyskuje przychody z różnych źródeł i ponosi wielorakie koszty uzyskania przychodów, które wpływają na powstanie na koniec okresu rozliczeniowego dochodu lub straty.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik obowiązany jest do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.

Mając powyższe na uwadze, wymagane jest prowadzenie ksiąg rachunkowych w taki sposób, aby możliwe było precyzyjne ustalenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością, z której dochody zwolnione są od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 i z działalności podlegającej opodatkowaniu. Zatem nie można założyć, że nie wystąpi dochód do opodatkowania i podatek dochodowy od osób prawnych z tytułu otrzymanych partycypacji bezzwrotnych.

Dodatkowo tut. Organ zauważa, iż zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 44 znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od dnia 1 stycznia 2007 r. wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Pojęcie „gospodarki zasobami mieszkaniowymi” nie jest definiowane w ustawie podatkowej. W piśmie Min. Fin. z dnia 22.12.2006 r. znak DD6-8213-438/WK/06/339/391 mówi się, że „na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o p.d.o.p. składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty”, a na „zasoby mieszkaniowe” składa się już istniejąca substancja a nie budynki w budowie.

Zdaniem tut. Organu przedmiotowe partycypacje bezzwrotne nie są dochodem pochodzącym z „gospodarki zasobami mieszkaniowymi”, gdyż są one związane z partycypacją w kosztach budowy lokalu, a nie dotyczą istniejącej już „substancji lokalowej”. Tym samym nie mieszczą się one w zwolnieniu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest zgodny z rzeczywistością to bezzwrotne partycypacje są przychodem w momencie ich otrzymania i nie stanowią dochodów uzyskiwanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a zatem dochody te będą podlegały opodatkowaniu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej właściwe dla strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia – art. 14B § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj