Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443–783/06/BIK
z 29 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443–783/06/BIK
Data
2006.12.29


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo wodne
proporcja
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy otrzymane przez Instytut środki finansowe na podstawie ww. umów na dofinansowanie działalności psh – m podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czy Instytut ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w zakupach finansowanych ze środków finansowych otrzymanych na podstawie umów wymienionych we wniosku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 09.10.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 10.10.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów finansowanych z otrzymanych dotacji

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Instytut pełni państwową służbę hydrologiczno – meteorologiczną (psh – m). Polega ona na:

• wykonywaniu pomiarów i obserwacji hydrologicznych oraz meteorologicznych, badań elementów hydrologicznych oraz morfologicznych dla potrzeb oceny stanu wód powierzchniowych, bieżących analiz i ocen sytuacji hydrologicznej oraz meteorologicznej;

• gromadzeniu, przetwarzaniu, archiwizowaniu i udostępnianiu informacji hydrologicznych oraz meteorologicznych;

• opracowywaniu i przekazywaniu prognoz meteorologicznych i hydrologicznych, opracowywaniu i przekazywaniu organom administracji publicznej ostrzeżeń przed niebezpiecznymi zjawiskami zachodzącymi w atmosferze i hydrosferze;

• realizowaniu zadań wynikających z przynależności do organizacji międzynarodowych w zakresie dotyczącym meteorologii, hydrologii i oceanologii.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, właścicielem informacji zbieranych i przetwarzanych w wyniku realizacji standardowych procedur jest Skarb Państwa. Instytut obowiązany jest udostępniać nieodpłatnie informacje o stanie atmosfery i hydrosfery, przetwarzane w wyniku realizacji standardowych procedur, organom władzy publicznej oraz właścicielom wód lub działającym w ich imieniu zarządcom. Ponadto Instytut może odpłatnie udostępniać informacje innym odbiorcom niż określone powyżej, wówczas jednak wpływy z tego tytułu stanowią dochód budżetu państwa. Instytut może także odpłatnie udostępniać informacje pozyskane w wyniku procedur innych niż standardowe, a wpływy z tego tytułu stanowią odpowiednio jego przychód.

Koszty działalności państwowej służby hydrologiczno - meteorologicznej finansowane są z następujących źródeł:

  1. umowa dotacji nr XXXX, zawarta pomiędzy Ministrem Środowiska a Instytutem na udzielenie dotacji celowej na finansowanie psh – m;
  2. umowa nr YYYY, zawarta pomiędzy Prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska a Instytutem na dofinansowanie prowadzonej przez Instytut działalności psh – m.

Instytut zwrócił się z zapytaniem, czy otrzymane przez Niego środki finansowe na podstawie ww. umów na dofinansowanie działalności psh – m podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czy Instytut ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w zakupach finansowanych ze środków finansowych otrzymanych na podstawie ww. umów.

Zakupy towarów i usług dokonywane przez Instytut ze środków uzyskanych na podstawie umów o dotacje na realizację zadań psh – m wykorzystywane są:

  1. do realizacji zadań psh – m omówionych wyżej, czyli czynności niepodlegających VAT;
  2. do świadczenia usług odpłatnych na rzecz podmiotów komercyjnych, w tym:

– usług opodatkowanych podatkiem VAT,

– usług zwolnionych z podatku VAT, w tym usług naukowo – badawczych zwolnionych z opodatkowania z uwagi na zarejestrowanie umów na ich wykonanie w Drugim Mazowieckim Urzędzie Skarbowym.

Zdaniem Instytutu nie jest możliwe określenie w sposób bezpośredni, jaka kwota zakupów służy wyłącznie działalności nieodpłatnej, a jaka odpłatnej. W świetle powyższego Instytut uważa, że ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów finansowanych z dotacji przyznanych na finansowanie psh – m, stosując do tego celu wskaźnik proporcji określony w art. 90 ustawy o VAT.

Postanowieniem nr 1472/RPP1/443 – 636/06/BIK Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznał, iż otrzymywane przez Instytut dotacje na podstawie umów wymienionych we wniosku nie są wliczane do podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie zaś do treści art. 90 ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2).

Z dniem 1 czerwca 2005r. wykreślony został ust. 7 art. 90 ustawy o VAT, który powodował zwiększenie udziału czynności niedających prawa do odliczenia w obliczanej strukturze o dotacje inne niż opodatkowane. Dotacje, które nie są wliczane do obrotu jako podstawa opodatkowania uwzględniane były dla potrzeb obliczenia struktury sprzedaży, tak jakby dotyczyły czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego. W obecnym stanie prawnym dotacje, które nie podlegają opodatkowaniu nie są uwzględniane dla potrzeb obliczenia struktury sprzedaży.

Jednakże w związku z faktem, iż Instytut wykonuje zarówno czynności opodatkowane jak i czynności zwolnione, musi On, w celu prawidłowego odliczenia podatku VAT naliczonego, stosować wskaźnik proporcji określony w cyt. wyżej art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj