Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-1-415-13-07
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1-415-13-07
Data
2007.03.29



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
cesja
kasa mieszkaniowa
rachunek oszczędnościowo-kredytowy
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy córka nie wydając oszczędności z kasy mieszkaniowej na cele mieszkaniowe nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 216, 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.02.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26.02.2007 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W związku z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej skorzystała Pani z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych w latach 2001 - 2006. Środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej zostały scedowane na pełnoletnią córkę, która jednak w roku wycofania środków z rachunku nie przeznaczy ich na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych.
Skierowane przez Panią pytanie:
Czy córka nie wydając oszczędności z kasy mieszkaniowej na cele mieszkaniowe nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych?
Pani zdaniem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma przepisu, który by wprost nakazywał zwrot wykorzystanej przez matkę ulgi. Z uwagi na fakt, że osoba przejmująca prawa do rachunku oszczędnościowo - kredytowego po dniu 01.01.02 r. nie może skorzystać z ulgi w podatku wynikającej z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.), nie jest w związku z tym, w Pani rozumieniu, związana z przepisem art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nakazującym podatnikowi, który wycofał oszczędności z kasy i nie wydatkował ich zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez te kasę, doliczenie kwoty poprzednio odliczonej z tego tytułu do podatku należnego za rok, w którym zaistniała ta okoliczność. Nie jest bowiem „podatnikiem, który skorzystał z odliczenia”.
Ponadto zauważa Pani, że środki zgromadzone na scedowanym rachunku oszczędnościowo - kredytowym w kasie mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od darowizn, a stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Ocena prawna Pani stanowiska:
W ramach nowelizacji ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dokonanej ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) została skreślona ulga związana z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej - określona w art. 27 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 r. Jednocześnie ustawodawca w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. postanowił, że podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Zgodnie z treścią art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. - podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.
Stosownie do art. 27a ust. 13 pkt 5 powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. Przy czym zgodnie z zapisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. - ma moc obowiązującą również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.
W świetle powołanych powyżej przepisów, w okresie systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej może nastąpić przeniesienie praw i obowiązków posiadania rachunku oszczędnościowo - kredytowego na osobę trzecią. Osoba, która w wyniku cesji staje się właścicielem rachunku i wywiąże się z umowy o kredyt kontraktowy uzyska uprawnienia do takiego kredytu. W przypadku niezrealizowania celu systematycznego oszczędzania oraz celu cesji prawa wobec dzieci, które przyjęły prawo do rachunku na mocy art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r., ma zastosowanie art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., nakazujący oddanie ulgi wykorzystanej przez rodziców. Wymaga podkreślenia, iż podstawowym warunkiem i celem systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej jest przeznaczenie wycofanych pieniędzy na cele mieszkaniowe. A zatem, jeżeli wolą Pani była cesja prawa na rzecz córki, obowiązek realizacji tego warunku spoczywa na córce. Mając na uwadze cytowane przepisy prawa to córka odpowiada za zobowiązania matki. Przyjęcie innej wykładni niż celowościowa prowadziłoby do możliwości obejścia podstawowego warunku korzystania z ulgi podatkowej.
Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 i 2 tej ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na następujące cele mieszkaniowe:
1. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1 - 3,
5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Reasumując, w tym stanie faktycznym i prawnym, w związku z otrzymaniem od Pani (w drodze cesji) uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w kasie mieszkaniowej to córka stała się właścicielem tego rachunku i ona powinna przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania. W przypadku niewydatkowania wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, na córce ciąży obowiązek zwrotu w zeznaniu rocznym ulgi mieszkaniowej faktycznie odliczonej przez Panią.
Nadmienia się, iż odrębną kwestią jest sprawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wysokości przychodu wynikającego z kwoty oszczędności zgromadzonych przez Panią na rachunku oszczędnościowo - kredytowego w kasie mieszkaniowej i scedowanych na rzecz córki. Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń - vide art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niemniej, zgodnie z powołanym przez Panią art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj