Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-1-415-4-07
z 12 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1-415-4-07
Data
2007.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
odszkodowania
renta wypadkowa
renta zagraniczna
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wypadek przy pracy


Pytanie podatnika
Jak należy interpretować informację zawartą w pismie instytucji francuskiej wypłacającej świadczenie (odszkodowanie), że tego typu przychody nie podlegają opodatkowaniu? Czy wobec tego zaliczka na podatek dochodowy pobierana w Polsce co kwartał była zgodna z prawem?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 216, 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.01.2007 r. (data wpływu: 15.01.2007 r.) uzupełnionego w dniu 15.02.2007 r. oraz w dniu 07.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 11.01.2007 r. (data wpływu: 15.01.2007 r.) zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Od ponad 19 lat otrzymuje Pani z Francji rentę wdowią po zmarłym mężu. Renta ta składa się z trzech elementów, a jednym z nich jest świadczenie (odszkodowanie) z tytułu wypadku przy pracy. Od świadczenia tego, wypłacanego kwartalnie, zawsze pobierana była zaliczka na podatek dochodowy i na przestrzeni minionych lat zmieniały się tylko formy jego wypłaty (bank, poczta). Wyjaśnia Pani, iż pytanie o zasadność pobierania podatku od tego świadczenia wynika z faktu otrzymania informacji z instytucji francuskiej F. C. D.A.D.T.B. wypłacającej to świadczenie, że nie stanowi ono renty ani też emerytury lecz jest jedynie odszkodowaniem takim jak w przypadku szkody wypłacanej przez firmę ubezpieczeniową.
Skierowane przez Panią pytanie:
Jak należy interpretować informację zawartą w piśmie instytucji francuskiej wypłacającej Pani świadczenie (odszkodowanie), że tego typu przychody nie podlegają opodatkowaniu? Czy wobec tego zaliczka na podatek dochodowy pobierana co kwartał była zgodna z prawem?
Z uwagi na fakt, iż po kolejnym wezwaniu nie uzupełniła Pani jednoznacznie własnego stanowiska w sprawie, biorąc pod uwagę Pani wiek i stan zdrowia, niniejszym postanowieniem ustosunkowano się do oświadczenia złożonego przez Panią w piśmie z dnia 05.03.07 r. (data wpływu: 07.03.07 r.), że wolałaby Pani nie płacić podatku z tego tytułu.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast art. 4a tej ustawy stanowi, że przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Umowa między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i od majątku zawarta w dniu 20 czerwca 1975 r. (Dz. U. Nr 1 poz. 5 z 1977 r.) w art. 18 stanowi, iż z zastrzeżeniem postanowień artykułu 19 ustęp 2 renty, emerytury i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniego zatrudnienia, wypłacane osobie zamieszkałej w jednym Umawiającym sie Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie. Natomiast zgodnie z art. 21 tej umowy część dochodu osoby mającej miejsce zamieszkanie w jednym z Umawiających się Państw, bez względu na to skąd pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.
Z powyższego zapisu wynika, iż renta otrzymywana z Francji i wypłacana osobie mającej zamieszkanie w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce.
Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Odszkodowania objęte przez ustawodawcę zwolnieniem przedmiotowym zostały wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy. Należą do nich otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem wymienionych pod lit. 1) - g) tego punktu.
Z kolei w myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkami określonymi w pkt a) – b).
Ponadto zwalnia się:
- odszkodowania w postaci renty otrzymywane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3d),
- kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyjątkiem: odszkodowań wymienionych pod lit. a) i b) – vide art. 21 ust. 1 pkt 4) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Powołany art. 21 ust. 1 pkt. 3, 3b, 3d i 4 ustawy odnosi się do odszkodowań otrzymywanych na podstawie przepisów prawa polskiego, a więc wypłacane Pani świadczenie z tytułu wypadku przy pracy męża na terenie Francji, nie jest w Polsce zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do opodatkowania w Polsce stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i nie ma przy tym znaczenia okoliczność, czy świadczenia tego rodzaju są zwolnione od opodatkowania we Francji.
Stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy – od wypłacanych przez nie emerytur i rent z zagranicy są obowiązane, jako płatnicy, do poboru zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Definicję emerytury/renty podaje art. 12 ust. 7 stanowiąc, iż przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych. Ustalenie sposobu poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy następuje zgodnie z art. 32 ust. 1 - 1c, przy uwzględnieniu postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty – vide art. 35 ust. 3 ww. ustawy.
Nadmienić należy, że również w polskim prawie w zakresie ubezpieczeń społecznych na skutek wypadku przy pracy można otrzymać świadczenia pieniężne, które nie są odszkodowaniem i które zgodnie z ustawą o podatku dochodowym podlegają opodatkowaniu.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj