Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-2/2/07/GW
z 4 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-2/2/07/GW
Data
2007.04.04



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
karty telefoniczne
sprzedaż towarów
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w świetle postanowień przepisów ustawy o VAT sprzedaż przedstawionych niżej towarów podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług ?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w związku z prowadzoną działalnością prowadzi sprzedaż niżej wymienionych towarów:

1.wydawnictwa, których motywem są znaczki pocztowe (różne formy wydawnicze nie kolekcjonerskie) jak np. Karty świąteczne P. lub okolicznościowe karty wydawane z innych okazji (np. Rocznice, ważne wydarzenie i spotkania);

2.katalog znaczków – chronologiczne zestawienie w obrębie jednego kraju znaczków pocztowych, całostek, stempli i innych walorów filatelistycznych z ich reprodukcjami i wybranymi informacjami co do ich daty i okoliczności wydania, zastosowania, rysunku barwy, nominału, gumy, ząbkowania, papieru, znaku wodnego, projektanta, rytownika, druku i drukarni, wyceny: błędów i usterek, prób, nowodruków, odmian, typów, fałszerstw, nakładu, daty wprowadzenie i wycofania;

3.katalog kart telefonicznych – chronologiczne zestawienie kart telefonicznych zawierające ich reprodukcje, nakład i cenę;

4.katalog monet polskich – chronologiczne zestawienie emitowanych monet polskich zawierające ich nakład i cenę;

5.katalog banknotów polskich – chronologiczne zestawienie w obrębie jednego kraju banknotów zawierające ich reprodukcje i cenę;

6.inne wydawnictwa kolekcjonerskie najczęściej są to wydania książkowe opisujące różne dziedziny zbieractwa np. „Papież Pielgrzym – Jan Paweł na znaczkach pocztowych świata 1978 – 2003”zawierający reprodukcje znaczków papieskich emitowanych przez administracje pocztowe innych państw;

7.klasery do znaczków;

8.karty klaserowe;

9.klasery do FDC – klaser przeznaczony do konfekcjonowania kopert pierwszego dnia obiegu;

10.albumy do znaczków, albumy filatelistyczne – publikacje z ilustracjami z tekstem objaśniającym lub in blanco służące do przechowywania walorów filatelistycznych;

11.karty uzupełniające do albumów – luźne karty z oznaczonym miejscem na każdy znaczek corocznie uzupełniane o nowo wyemitowane znaczki;

12.klasery, albumy, portfele do monet;

13.karty do monet;

14.przekładki do albumów numizmatycznych;

15.portfele i koszulki do kart telefonicznych;

16.lupy, pinsety, szczypczyki;

17.koszulki ochronne do znaczków.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż w/w towarów nie będących walorami filatelistycznymi podlega opodatkowaniu wg stawki podstawowej tj. 22%.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi wymienione w w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. nr 2 w/w załącznika wymienione zostały usługi świadczone przez pocztę państwową mieszczące się w grupowaniu PKWiU 64.11.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca dokonuje dostaw towarów związanych z kolekcjonowaniem walorów filatelistycznych. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu, o ile działalność emisyjna tych walorów wynika bezpośrednio z przepisów ustawy z dnia 30 lipca 1997r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "P." (Dz. U. Nr 106 poz. 675 ze zm.) i może być uznana za usługi świadczone przez pocztę państwową podlegające zwolnieniu od podatku od towarów i usług, o tyle sprzedaż akcesoriów związanych z kolekcjonowaniem w/w walorów trudno zakwalifikować do tego typu usług. Podstawowe znaczenie w powyższej sprawie ma fakt, iż Wnioskodawca jest praktycznie monopolistą w zakresie emisji walorów filatelistycznych na terenie kraju, natomiast w przypadku dostaw w/w akcesoriów takiego statusu nie posiada. Jednocześnie należy podkreślić, iż powyższe towary nie są wymienione w katalogu towarów, których dostawy na terenie kraju korzystają z preferencyjnej stawki podatku, w związku z powyższym ich dostawa podlega opodatkowaniu wg stawki 22%.

Zaznaczyć należy, iż to urząd statystyczny jest organem kompetentnym do dokonywania klasyfikacji towarów i usług. Jeżeli podatnik ma wątpliwość do jakiego grupowania PKWiU przyporządkować towary lub usługi winien wystąpić do Urzędu Statystycznego o wydanie opinii w tym zakresie.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj