Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-04/07
z 14 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-04/07
Data
2007.05.14



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej


Pytanie podatnika
Czy gmina może stosować dla celów podatkowych numer NIP nadany urzędowi gminy i w związku z tym sprzedaże gruntów, nieruchomości i zawieranie umów inwestycyjnych przez gminę może stosować dla celów podatkowych w rozliczeniach podatku od towarów i usług dotychczasowy numer identyfikacji podatkowej przyznany dla urzędu gminy ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),art. 15 ust. 1 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, o r g a n p o d a t k o w y udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 19.03.2007 r. oceniając stanowisko strony jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 19.03.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Urząd Miasta i Gminy P. jest podatnikiem podatku VAT od 1997 r. Zakres działalności objętej ewidencją VAT jest bardzo wąski. Kilka razy w roku dochodzi do sprzedaży lokalu mieszkalnego bądź gruntów. Choć stroną umowy tego typu transakcji jest zawsze gmina, gdyż to ona posiada osobowość prawną a urząd ją reprezentuje – ewidencja tego obrotu jest w księgach jednostki, tj. urzędu i w deklaracji VAT-7 z NIP urzędu.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że gmina i urząd gminy powinny stosować jeden NIP w związku ze sprzedażą przez gminę gruntów, nieruchomości i zawieraniem umów. Strona podaje, że przedmiotowa wątpliwość została obszernie omówiona w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 23.08.2005 r. Sygnatura PP-A/406-44/05/JC, z której taka interpretacja wynika. Należy zgodzić się z tym stanowiskiem, ponieważ samorządowe osoby prawne m. in. gmina nie mają własnych struktur organizacyjnych a swoje zadania wykonują za pośrednictwem urzędu gminy. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy). Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej NIP.Samorządowe osoby prawne m. in. gminy są jednostkami podziału terytorialnego, posiadają osobowość prawną a zatem i zdolność do działania we własnym imieniu i na własny rachunek. Nie mają jednak własnych struktur organizacyjnych a nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem urzędu. Urzędy gmin uczestnicząc w realizacji zadań spoczywających na samorządowych osobach prawnych, a skutkujących obowiązkiem podatkowym w podatku od towarów i usług, występują wyłącznie jako jednostka organizacyjna działająca w imieniu i na rzecz samorządowych osób prawnych. Dlatego też dla celów rozliczeń podatku od towarów i usług gmina, urząd gminy powinny stosować jednakowe oznaczenie numeru NIP nadany samorządowej osobie prawnej – a w związku z ich działaniami powinna być złożona jedna deklaracja dla podatku od towarów i usług VAT-7. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj