Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-14/07/GW
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-14/07/GW
Data
2007.04.27



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
odliczenie podatku od towarów i usług
struktura zakupów
usługi prawnicze
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy w świetle przepisów ustawy o VAT, Spółka może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wg współczynnika – 13%, wynikającego z nabycia usług prawnych z zakresu przygotowania analizy możliwości wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa należącego do wnioskodawcy oraz analiz postępowania wyodrębnienia podmiotu zależnego?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zleca sporządzanie opinii prawnych zawierających:

1.analizę prawną możliwości wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa należącego do Wnioskodawcy, która dotyczy następujących zagadnień:

- określenie formy prawnej mającej powstać spółki oraz określenie sposobu wyposażenia podmiotu w kapitał zakładowy,

- przedstawienia procedury związanej z wydzieleniem spółki,

- wskazanie koniecznych czynności niezbędnych dla zapewnienia należytego funkcjonowania wydzielonej spółki,

- wskazanie na konsekwencje prawne ustanowienia nowej spółki;

2.analizę postępowania wyodrębnienia z przedsiębiorstwa Wnioskodawcy podmiotu zależnego.

Wykonanie w/w usług zostało potwierdzone podpisaniem protokołu odbiorczego oraz udokumentowane przez kontrahentów fakturami VAT. Jako efekt pracy zleceniobiorców otrzymano pisemne opracowanie – raport. Wątpliwości budzi kwestia odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabycia w/w usług.

Zdaniem Wnioskodawcy w/w wydatki należy zaliczyć do kosztów ogólnych prowadzonej działalności, a w konsekwencji powyższego Przedsiębiorstwu przysługuje prawo do odliczenia VAT według współczynnika określonego na zasadach wynikających z art. 90 ustawy o VAT (13%).

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl ust. 2 pkt 1 lit.a powołanego przepisu kwotę podatku naliczonego stanowi, m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 w/w ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Stosownie do ust. 2 powołanego przepisu jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca wykonuje zarówno czynności w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. W ocenie Naczelnika tut. Urzędu nabywane usługi w zakresie analizy prawnej dotyczącej możliwości wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz analiz postępowania wyodrębnienia podmiotu zależnego, są związane zarówno z czynnościami w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Z uwagi na spełnienie przesłanki wynikającej z przepisu art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, Wnioskodawca zobowiązany jest do rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych usług, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 90 w/w ustawy, tj. wg proporcji 13%, w przypadku możliwości zaliczenia w/w wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj