Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ia-423-2/07
z 22 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ia-423-2/07
Data
2007.05.22



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dokumentowanie
przychód
składka członkowska


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy dokumentowania i rozliczania składek członkowskich.


Pismem z dnia 23 marca 2007 r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wystawiał swoim członkom fakturę na początku roku opiewającą na całość składki przyjmując do przychodów 1/12 część tej faktury w każdym miesiącu.Rokiem obrachunkowym w Związku jest rok kalendarzowy, a Statut określa, że składka statutowa jest wymagana do końca roku kalendarzowego. Wnioskodawca uważa, że na podstawie art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 2007 roku może wystawiać faktury na wpłacane składki statutowe na końcu roku, a wpłacane wcześniej zaliczki przyjmować do przychodów bieżących okresów rozliczeniowych z zaznaczeniem, że wystawiona faktura na końcu roku nie będzie przyjmowana już do przychodów.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy opisany wyżej sposób rozliczania składek statutowych płaconych do Związku jest prawidłowy?

W wyniku analizy stanu faktycznego przedstawionej sprawy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, wyjaśnia się co następuje:

Składki członkowskie wnoszone przez członków Związku przeznaczane są na realizację statutowych zadań Związku.

Nie zachodzi więc tu bezpośredni związek z konkretnymi dostawami ani świadczeniami, które wymagałyby udokumentowania fakturami (art. 106 ustawy o VAT).

Ustawodawca nie przewidział możliwości dokumentowania otrzymanych składek członkowskich fakturą ani rachunkiem, w związku z tym dowodami potwierdzającymi przyjęcie składki członkowskiej mogą być np. wyciąg bankowy, dowód wpłaty KP.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodem są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Nie ma znaczenia tutaj źródło pochodzenia tych środków.

Wszystkie środki pieniężne jakie wpływają na rachunek Związku stanowią, w rozumieniu cytowanej wyżej ustawy, przychód. Dotyczy to również uiszczanych składek członkowskich przez członków Związku.

Zatem kwoty wpłacone przez członków nie stanowią zaliczek w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy.

Za datę powstania przychodu uznaje się dzień zapłaty składki.

Biorąc powyższe pod uwagę tutejsz organ podatkowy nie potwierdza stanowiska w sprawie i uznaje je za nieprawidłowe.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj