Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN-9/07/BT
z 5 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN-9/07/BT
Data
2007.06.05



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
emisja
energia
energia cieplna
opodatkowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
W sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży praw do emisji gazów cieplarnianych.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 z p.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki zawarte w piśmie z dnia 22.03.2007r. (23.03.2007r. - wpływ do tutejszego organu podatkowego) w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży praw do emisji gazów cieplarnianych.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 z p.zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie – art. 14a §4.

Pismem z dnia 22.03.2007r. (23.03.2007r. - wpływ do tutejszego organu podatkowego)- zgodnie z punktem pierwszym - Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów w podatku od towarów i usług. Z powyższego pisma wynika, że decyzją z dnia 28.06.2006r. nr OŚ. 7644/51/05 ............. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. została objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Okres rozliczeniowy dotyczy lat 2005-2007. Uprawnienia do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji przyznawane są jednostkom prowadzącym instalacje na podstawie ustawy z dnia 22.12.2004r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz.U. Nr 281, poz. 2784). Spółka dokonuje sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz podmiotu mającego siedzibę we Francji.

Zdaniem Spółki, sprzedaż praw do emisji podmiotowi zagranicznemu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.
Działając na podstawie wyżej cytowanego art.14a §1 ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust.1 pkt1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Zatem odsprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych należy zakwalifikować jako odpłatne świadczenie usług ( sprzedaż prawa).

W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia, zgodnie z art.27 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2-6 i art.28. Zgodnie natomiast z art. 27 ust.3 pkt2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy usługi o których mowa w ust.4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Ww. przepis ust.3 stosuje się między innymi do usług praw – art.27 ust.4 pkt1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z ww. przepisów wynika, że miejscem świadczenia (opodatkowania ) usług sprzedaży praw jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności.
Zatem usługi wskazane przez Spółkę winnym być opodatkowane podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego nabywcy usługi i nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju sprzedawcy.

Powyższa zasada nie dotyczy świadczenia przedmiotowych usług na rzecz kontrahentów wspólnotowych, którzy nie są podatnikami podatku od wartości dodanej. W tym przypadku zastosowanie znajdzie przepis art. 27 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług będący ogólną regułą opodatkowania usług, tj. przedmiotowe usługi winny być opodatkowane według siedziby usługodawcy w tym przypadku w Polsce według stawki właściwej dla danej usługi.
Tutejszy organ podatkowy informuje, że informacja w zakresie punktu drugiego pisma z dnia 23.03.2007r. w sprawie udokumentowania sprzedaży praw do emisji, będzie udzielona odrębnym pismem.


Biorąc powyższe pod uwagę postanawia się jak na wstępie.
Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie z art. 14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art.14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art.14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 (art.14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art.14a §4 i art.236 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art.236 §2 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj