Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-90/07/BIK
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-90/07/BIK
Data
2007.05.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
faktura VAT
małżeństwo
odliczenie podatku od towarów i usług
prowadzenie działalności gospodarczej
sprzedaż praw
umowa sprzedaży
użytkowanie wieczyste
wspólność majątkowa
współwłasność


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z prośbą o uznanie prawidłowości jej stanowiska w następującej kwestii podatkowej związanej z niniejszą sprawą: Małżonkowie XY oraz Spółka przystępują do zawarcia umowy sprzedaży i w ramach tej umowy dochodzi do sprzedaży przez małżonków XY prawa użytkowania wieczystego “Działki 1”. Na udokumentowanie tej transakcji wystawiona zostaje przez małżonka X, podatnika podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej pod nazwą A faktura VAT tytułem sprzedaży prawa użytkowania wieczystego “Działki 1”. “Działka 1” jest częścią uprzednio nabytego prawa użytkowania wieczystego “Nieruchomości”, w sposób o którym mowa wyżej w opisanym stanie faktycznym . Faktura VAT zostaje wystawiona przez małżonka X na rzecz Spółki i opiewa na cenę netto powiększoną o 22% podatek VAT z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego “Działki 1”. Zdaniem Spółki w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, Spółka, w razie zapłaty podatku od towarów i usług na postawie faktury wystawionej przez małżonka X, ma prawo dokonać odliczenia tego podatku naliczonego od podatku należnego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 21.02.2007r. (data wpływu 26.02.2007r.) uzupełnionym w dniu 10.05.2007r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jako przyszły kupujący zawarła przedwstępną umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości z małżeństwem XY, w którym obowiązuje ustawowa wspólność małżeńska. Na podstawie przedmiotowej przedwstępnej umowy małżonkowie XY jako przyszli sprzedający zobowiązali się sprzedać Spółce prawo użytkowania wieczystego nieruchomości (niezabudowanej działki gruntu o powierzchni około 760 m2 “Działka 1”), zaś Spółka zobowiązała się prawo użytkowania wieczystego tej działki kupić.

W umowie przedwstępnej Strony ustaliły, że umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zostanie zawarta pomiędzy nimi po spełnieniu się określonych w jej treści warunków. W szczególności warunkiem było nabycie przez małżonków XY prawa użytkowania wieczystego całego gruntu o powierzchni 7.050m2 zwanej dalej “Nieruchomością” oraz dokonanie przez nich podziału w taki sposób, aby powstała działka około 760m2, której prawo użytkownika wieczystego ma nabyć Spółka.

Umowa przedwstępna sprzedaży prawa użytkowania wieczystego “Nieruchomości”, o której mowa wyżej, jest w trakcie wykonywania. Małżonkowie XY nabyli prawo użytkowania całej nieruchomości o powierzchni 7.050m2 i został dokonany jej podział tak, że powstała “Działka 1”, którą ma nabyć Spółka. Nabycie prawa użytkowania wieczystego “Nieruchomości” przez małżonków XY nastąpiło w ten sposób, że małżonkowie Ci nabyli prawo użytkowania wieczystego przedmiotowej “Nieruchomości”: “(...) do majątku wspólnego, lecz w związku z prowadzoną przez jednego z nich – małżonka X działalnością gospodarczą pod nazwa A oraz za fundusze i dla potrzeb prowadzonej przez małżonka X działalności gospodarczej pod nazwą A.” Taki zapis zawarty jest w akcie notarialnym – umowie sprzedaży, na podstawie której małżonkowie XY nabyli przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego “Nieruchomości”. Jednocześnie z treści aktu umowy sprzedaży dokumentującego nabycie prawa użytkowania wieczystego wynika, że wniosek do Sądu o wpis został złożony przez małżonków XY jako użytkowników wieczystych gruntu – na zasadach wspólności ustawowej. Zatem, zdaniem Spółki założyć należy, że wpis w księdze wieczystej zostanie dokonany zgodnie z wnioskiem, tj. małżonkowie XY zostaną wpisani jako współużytkownicy wieczyści gruntu – na zasadach wspólności ustawowej.

Z informacji posiadanych przez Spółkę wynika, że jedynie jedno z małżonków - Pan X prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą A, w działalności tej nie jest wspólnikiem jego żona – Pani Y. Ponadto z informacji posiadanych przez Spółkę wynika, że małżonkowie XY złożyli wniosek o podział całej “Nieruchomości” łącznie jako współużytkownicy wieczyści, a także w innych postępowaniach administracyjnych występują łącznie jako współużytkownicy wieczyści nieruchomości.

Spółka zwróciła się z prośbą o uznanie prawidłowości jej stanowiska w następującej kwestii podatkowej związanej z niniejszą sprawą:

Małżonkowie XY oraz Spółka przystępują do zawarcia umowy sprzedaży i w ramach tej umowy dochodzi do sprzedaży przez małżonków XY prawa użytkowania wieczystego “Działki 1”. Na udokumentowanie tej transakcji wystawiona zostaje przez małżonka X, podatnika podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej pod nazwą A faktura VAT tytułem sprzedaży prawa użytkowania wieczystego “Działki 1”. “Działka 1” jest częścią uprzednio nabytego prawa użytkowania wieczystego “Nieruchomości”, w sposób o którym mowa wyżej w opisanym stanie faktycznym . Faktura VAT zostaje wystawiona przez małżonka X na rzecz Spółki i opiewa na cenę netto powiększoną o 22% podatek VAT z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego “Działki 1”.

Zdaniem Spółki w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, Spółka, w razie zapłaty podatku od towarów i usług na postawie faktury wystawionej przez małżonka X, ma prawo dokonać odliczenia tego podatku naliczonego od podatku należnego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie zaś z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi (...) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jednakże ustawodawca ograniczył to uprawnienie m.in. poprzez art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, w którym wskazuje, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku – a kwota wykazana fakturze nie została uregulowana. Zatem w przypadku, gdy dana czynność nie podlega opodatkowaniu, lecz mimo to została wystawiona faktura z podatkiem VAT oraz uregulowano kwotę z niej wynikającą, to należy podkreślić, że nie traci on prawa do odliczenia uiszczonego podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawiony przez Stronę stan faktyczny należy stwierdzić, iż Spółce będzie przysługiwać na zasadach ogólnych prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w otrzymanej fakturze dokumentującej nabycie użytkowania wieczystego przedmiotowej “Działki 1”

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że nie odniósł się do poprawności opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży prawa wieczystego użytkowania “Działki 1” i wystawienia faktury VAT dokumentującej przedmiotową transakcję.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w tym stanie faktycznym, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj