Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-46/07/BIK
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-46/07/BIK
Data
2007.04.25



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Wartość wkładów i opłat

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
spółdzielnie
stawki podatku
wkład do spółdzielni mieszkaniowej
własność lokalu


Pytanie podatnika
Spółdzielnia zwróciła się z pytaniem, czy przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego ustanowionego po raz kolejny po dniu 01.04.2004r. na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 153 ust. 2 ustawy o VAT. Spółdzielnia stoi na stanowisku, że przepisy ustawy o podatku VAT, zgodnie z art. 153 ust. 2 ustawy o VAT, nie mają zastosowania w opisanym wyżej przypadku przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 29.01.2007r. (data wpływu 31.01.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że członek Spółdzielni, który od stycznia 1978r. posiadał spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wypowiedział w maju 2005r. członkostwo i zrzekł się praw do wkładu na rzecz swojej córki, która została przyjęta w poczet członków w trybie art. 15 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielnia w dniu 23 maja 2005r. zawarła z córką umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego bez wpłaty wkładu. Córka w styczniu 2007r. złożyła wniosek o przekształcenie tego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Spółdzielnia zwróciła się z pytaniem, czy przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego ustanowionego po raz kolejny po dniu 01.04.2004r. na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 153 ust. 2 ustawy o VAT. Spółdzielnia stoi na stanowisku, że przepisy ustawy o podatku VAT, zgodnie z art. 153 ust. 2 ustawy o VAT, nie mają zastosowania w opisanym wyżej przypadku przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. Z 2003r., Nr 119, poz. 1116 ze zm.) przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy (...). Zgodnie zaś ze zdaniem pierwszym ust. 4 wskazanego art. 9 spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą zawarcia między członkiem a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Dodatkowo, co wynika z ust. 3 ww. artykułu, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Z kolei zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego wygasa z chwilą ustania członkostwa oraz w innych wypadkach określonych w niniejszym rozdziale (...). Zatem w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku mamy do czynienia z sytuacją, w której członek spółdzielni rezygnuje z członkostwa (jego prawo do lokalu wygasa) i jednocześnie przepisuje (ceduje) wkład mieszkaniowy na członka swojej rodziny. W konsekwencji osoba na rzecz której dokonano cesji wkładu mieszkaniowego zyskuje wobec Spółdzielni wierzytelność. Wierzyciel może żądać zwrotu wierzytelności lub zawrzeć ze Spółdzielnią umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i wnieść o zaliczenie swojej wierzytelności na poczet wkładu mieszkaniowego. Z chwilą zawarcia takiej umowy powstaje jednak nowe prawo do lokalu mieszkalnego przysługujące innej osobie. Jeżeli osoba ta wnosi o zaliczenie przysługującej jej wierzytelności na poczet wkładu mieszkaniowego faktycznie dokonuje więc ponownego wniesienia wkładu mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 153 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004r. Zgodnie zaś z art. 29 ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.

Z uwagi na fakt, iż opisane we wniosku ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego miało miejsce po 1 maja 2004r. przepis art. 153 ust. 2 ustawy o VAT w przedmiocie objętym pytaniem nie ma zastosowania.

W związku z powyższym należy zauważyć, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie zaś z art. 7 ust. 1 pkt 5 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Jednakże zgodnie z art. 43 ust. 7 ustawy o VAT, zwolnienie określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8.

W przedmiotowej sprawie należy jednak wziąć pod uwagę art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o VAT, zgodnie z którym w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0 % stosuje się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, że przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowionego po raz kolejny po dniu 01.04.2004r., na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego podlega, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o VAT, do 31 grudnia 2007r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze stawką 0% .

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj