Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-803/06/KUP
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-803/06/KUP
Data
2007.01.31



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
nagrody
płyta CD
premia
programy lojalnościowe


Pytanie podatnika
Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi czy w powyższym przypadku istnieje obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących wydanych w taki sposób nagród i premii.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4, w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. 2005, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem Spółki z dnia 02 listopada 2006 roku (data wpływu do Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów 07 listopada 2006 roku), uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2007 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej pytania nr 1

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz piśmie uzupełniającym wynika, iż Spółka zajmuje się obsługą programu lojalnościowego, polegającego na przyznawaniu uczestnikom programu nagród i premii rzeczowych w zamian za punkty zbierane przez uczestnika za zakupy towarów. Uzyskane przez uczestników programu punkty ulegają wymianie na nagrody rzeczowe między innymi w postaci telefonów komórkowych i płyt CD. Wartość jednostkowa nagród mieści się w przedziale od 10 złotych do kilku tysięcy złotych. Nagrody są kupowane przez Spółkę i przekazywane bezpłatnie do osób fizycznych - uczestników programu. Spółka co miesiąc wystawia Kontrahentowi fakturę obciążając go wartością wydanych nagród plus koszty obsługi programu lojalnościowego.

W związku z powyższym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi czy w powyższym przypadku istnieje obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących wydanych w taki sposób nagród i premii.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z powyższego wynika, iż co do zasady dostawa towarów podlega opodatkowaniu jedynie, w przypadku gdy jest dostawą odpłatną. Od powyższej zasady ustawodawca przewidział wyjątki, o których mowa między innymi w art. 7 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, iż przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Wobec powyższego mając na uwadze przytoczone przepisy oraz przedstawiony stan fak­tyczny należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 7 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż Spółka otrzymuje wynagrodzenie za przekazane towary. Spółka wystawiając kontrahentowi fakturę za ww. czynności (a więc również hipoteza art. 111 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie zostanie wypełniona), ujmuje w niej war­tość wydanych nagród. Zatem podatek należny z tytułu wykonania powyższych transakcji jest wy­kazywany w wystawionej fakturze. Natomiast sama czynność przekazania towaru wykonana w ra­mach świadczonej usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem nie podlega obowiązku ewidencji za pomocą kasy rejestrującej.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, iż kwestia dotycząca pytania nr 2 zawartego we wniosku została ujęta w odrębnym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b oraz art. 14c ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj