Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP-2-443/31/06
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/31/06
Data
2006.11.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
rejestracja pojazdu


Pytanie podatnika
Czy podatnik może zdemontować kratkę i przerejestrować ten samochód na osobowy z możliwością dodatkowych dwóch siedzeń bez konsekwencji zwrotu odliczonego podatku VAT od zakupu samochodu i zakupów paliwa do niego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.08.2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 21.08.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 28.09.2006 r.(data wpływu do tut. Organu podatkowego 28.09.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka w miesiącu czerwcu 2005 r. nabyła samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 699 kg z 5 miejscami siedzącymi, spełniający warunki obowiązującego w tym czasie przepisu ustawy o VAT, według której od 1 maja 2004 r. do 21 sierpnia 2005 r. za samochody ciężarowe uważało się pojazdy spełniające warunki wymagane wzorem:
Dopuszczalna ładowność > 357 kg + n x 68 kg
699 kg >357 kg + 5 x 68 kg
699 kg > 697 kg
Samochód ten dodatkowo jest wyposażony w kratkę oddzielającą część przeznaczoną do przewozu osób od części do przewozu ładunków.
Spółka w deklaracji podatkowej VAT-7 skorzystała z możliwości odliczenia całości zapłaconego podatku VAT wynikającego z faktury zakupu oraz do 21 sierpnia odliczała VAT z faktur za paliwo używane do tego pojazdu. Po 21 sierpnia 2005 r. w wyniku zmiany ustawy o VAT samochód ten stracił status samochodu ciężarowego.
Spółka cywilna jako wnioskodawca, zwróciła się z zapytaniem, czy może zdemontować kratkę i przerejestrować ten samochód na osobowy z możliwością dodatkowych dwóch siedzeń bez konsekwencji zwrotu odliczonego podatku VAT od zakupu samochodu i zużytego paliwa.

Spółka stoi na stanowisku, że nie istnieją przepisy podatkowe, które zobowiązywałyby do zmiany dowodów rejestracyjnych i jeżeli dobrowolnie zdecyduje się na przerejestrowanie samochodu ciężarowego z kratką na samochód osobowy z możliwością montażu dodatkowych 2 siedzeń, to nie ma obowiązku zwrotu poprzednio odliczonego podatku VAT z faktury na zakup samochodu, który na ówczesne warunki spełniał wymagania ustawowe samochodu ciężarowego i spółka miała prawo do odliczenia VAT i z niego skorzystała. Jedynie w tej sytuacji stosuje się przepisy art. 43 ust. 1 pkt. 2 oraz art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), które mówią, że w przypadku sprzedaży tego samochodu spółka nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, ponieważ skorzystała z prawa odliczenia podatku VAT przy zakupie samochodu.
Spółka uważa, że do dnia 21 sierpnia 2005 r. zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT miała prawo do odliczenia podatku VAT z faktur na zakup paliwa do samochodu, który spełniał warunki samochodu ciężarowego i z tego prawa skorzystała. Natomiast po 21 sierpnia 2005 r. w wyniku zmiany przepisów ustawy o podatku VAT, samochód ten stracił status samochodu ciężarowego i spółka zaprzestała odliczanie podatku VAT z faktur za paliwo zużywane do tego samochodu. Spółka nadal wykorzystuje samochód do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ocena prawna:

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej ustawa o VAT - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. a ustawy o VAT suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 3 ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 21 sierpnia 2005 r.- w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68kg
gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń ) łącznie z miejscem dla kierowcy
- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Przepis art. 86 ust. 5 ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 21 sierpnia 2005 r.- stanowi, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 21 sierpnia 2005 r.- obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:
3) paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Z przedstawionego stanu taktycznego i powołanych wyżej przepisów wynika, iż nabyty przez Spółkę samochód o dopuszczalnej ładowności większej, niż określona przy pomocy wzoru zamieszczonego w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 21.08.2005 r. - spełniał kryteria samochodu ciężarowego i uprawniał Spółkę do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu jak również do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych do napędu tego pojazdu w zakresie, w jakim był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przypadku, gdy Spółka dokona zmiany, przekwalifikowania samochodu ciężarowego na osobowy, czynność ta nie wywołuje skutków odnośnie minionych okresów rozliczeniowych. Transakcja zakupu przedmiotowego samochodu ciężarowego nastąpiła w czasie, kiedy Spółce przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z jego nabyciem jak również z nabyciem paliw silnikowych do jego napędu. Nabycie przedmiotowego samochodu nastąpiło w okolicznościach powiązania tegoż zakupu z jego wykorzystaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zatem zmiana przeznaczenia samochodu z ciężarowego na osobowy, w sytuacji, gdy dalej będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, nie rodzi obowiązku korekty odliczonego podatku VAT. Oznacza to, że późniejsza zmiana przepisów w danym zakresie nie powoduje utraty prawa do dokonanego już wcześniej obniżenia kwoty podatku należnego, a zatem nie powoduje konieczności dokonywania korekty podatku naliczonego czy zwrotu odliczonego podatku.

Czynność przekwalifikowania samochodu z ciężarowego na osobowy nie została wymieniona w art. 5 ustawy o VAT, zatem nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Obowiązujące obecnie przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie przewidują obowiązku zwrotu odliczonego wcześniej podatku naliczonego w sytuacji, gdy na podstawie przepisów obowiązujących w dacie zakupu i dokonania odliczenia. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia, a w okresie późniejszym dokonał przekwalifikowania samochodu ciężarowego na samochód osobowy.

Mając na uwadze powyższe przepisy stwierdzono, że Spółce przysługuje prawo do rozliczenia zarówno podatku od towarów i usług, w związku z nabyciem przedmiotowego samochodu, jak i prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych do napędu tego samochodu, na zasadach określonych w ustawie o VAT - w brzmieniu obowiązującym do dnia 21.08.2005 r. - w związku z tym dokonanie zmian konstrukcyjnych w pojeździe, w wyniku których pojazd stal się osobowym pozostaje bez wpływu na nabyte uprzednio prawo odliczenia podatku przy jego nabyciu jak również odliczenia podatku od zakupu paliwa do jego napędu i nie powoduje obowiązku korekty podatku naliczonego.

Dodatkowo informuje się, że zasady związane z określeniem w dokumentach rejestracyjnych typu samochodu regulują przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.) oraz przepisy wykonawcze wydane na podstawie tej ustawy. Wobec powyższego tut. Organ podatkowy nie jest właściwym do wypowiedzenia się w sprawie możliwości zmiany typu pojazdu z ciężarowego na osobowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj