Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-683/06/KUP
z 19 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-683/06/KUP
Data
2007.01.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dofinansowanie
Europejski Fundusz Społeczny
faktura VAT
usługi szkoleniowe


Pytanie podatnika
Spółka pyta czy może wystawiać na rzecz ostatecznego beneficjenta fakturę VAT za szkolenia, obejmującą jedynie wartość wkładu wnoszonego na pokrycie wydatków związanych z realizacją danej usługi szkoleniowej na jego rzecz, stanowiącą 20% lub 40%, to jest wartość za szkolenie niepokrywaną ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4, w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. 2005, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem Spółki (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 30 października 2006 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest organizatorem programu szkoleń realizowanych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich 2004-2006 przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 01 lipca 2004 roku w sprawie Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1743) wraz z Uzupełnieniem Programu przyjętym rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 01 sierpnia 2004 roku w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich 2004-2006 (Dz. U. Nr 197, poz. 2024 z późn. zm.).

Usługi szkoleniowe realizowane w ramach powyższego programu będą w części (60%, 80%) finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. W związku z tym, Spółka jako organizator szkoleń zamierza wystawiać ostatecznemu beneficjentowi, faktury VAT za szkolenia obejmujące jedynie wartość wkładu wnoszonego przez ostatecznego beneficjenta na pokrycie wydatków związanych z realizacją usługi szkoleniowej na jego rzecz, stanowiącą 20% lub 40% wartości szkolenia, to jest wartości niepokrywanej za środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Faktura będzie wystawiana w terminie 7 dni od wykonania usług, a w przypadku dokonania wpłaty przez klienta, jako przedpłaty - w terminie 7 dni od wpłaty gotówki.

Jednocześnie na wartość usługi w części (60% bądź 80%) finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Spółka będzie wystawiała fakturę VAT wewnętrzną.

W powyższej sytuacji Spółka pyta czy może wystawiać na rzecz ostatecznego beneficjenta fakturę VAT za szkolenia, obejmującą jedynie wartość wkładu wnoszonego na pokrycie wydatków związanych z realizacją danej usługi szkoleniowej na jego rzecz, stanowiącą 20% lub 40%, to jest wartość za szkolenie niepokrywaną ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jed­nostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Natomiast w myśl § 9 ust. 1 pkt 6-7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), faktura stwierdza­jąca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto) oraz wartość towarów lub wykonanych usług, których do­tyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto).

Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż Spółka będzie wystawiała faktury VAT we­wnętrzne na część kosztów usługi szkoleniowej pokrywanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, fakturę VAT na rzecz ostatecznego beneficjenta należy wystawić jedynie w zakresie różnicy pomiędzy wartością szkolenia a wartością dofinansowania udzielonego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Słuszność przyjętego stanowiska znajduje potwierdzenie w decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie znak 1401/PH-II/006/14-1002/06/ES z dnia 03 stycznia 2007 roku.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b oraz art. 14c ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj