Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-664/06/KUP
z 19 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-664/06/KUP
Data
2007.01.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników


Słowa kluczowe
fundusz inwestycyjny
import usług
podatnik
prowadzenie działalności gospodarczej
zwolnienie z obowiązku składania deklaracji


Pytanie podatnika
Spółka wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska, zgodnie z którym w przypadku gdy importowana usługa jest przedmiotowo zwolniona z podatku od towarów i usług o Spółka wykonuje wyłącznie usługi zwolnione z tego podatku, nie powstaje obowiązek podatkowy, a w konsekwencji nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowej w trybie art. 99 ust. 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4, w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. 2005, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem Spółki z dnia 25 października 2006 roku (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 26 października 2006 roku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnaych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.). W myśl art. 4 ust. 1 ww. ustawy o funduszach inwestycyjnych Towarzystwo reprezentuje zarządzane przez siebie fundusze inwestycyjne w stosunkach z osobami trzecimi. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy o funduszach inwestycyjnych celami inwestycyjnymi funduszy są wyłącznie:

  1. ochrona realnej wartości aktywów funduszu inwestycyjnego lub
  2. osiąganie przychodów z lokat netto funduszu inwestycyjnego, lub
  3. wzrost wartości aktywów funduszu inwestycyjnego w wyniku wzrostu wartości lokat.

Powyższe cele realizowane są poprzez politykę inwestycyjną polegającą na dokonywaniu lokat aktywów w instrumenty finansowe. Lokaty dokonywane są na różnorodnych rynkach in­westycyjnych, również zagranicznych, a rozliczenia przeprowadzane są za pośrednictwem broke­rów.

Przedmiotem działalności brokerów jest pośrednictwo w nabywaniu i zbywaniu instrumentów finansowych. Wynagrodzeniem brokerów jest opłata pobierana w momencie rozliczenia transakcji. W opisywanym przypadku usługa brokerska jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Fundusze inwestycyjne posiadają osobowość prawną oraz numer identyfikacji podatkowej, ale nie są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, gdyż ich działalność jest przedmiotowo zwolniona z podatku od towarów i usług.

W związku z prowadzoną działalnością Spółka zawarła umowę brokerską z brokerem mającm siedzibę w Republice Czeskiej. W powyższej sytuacji Spółka wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska, zgodnie z którym w przypadku gdy importowana usługa jest przedmiotowo zwolniona z podatku od towarów i usług o Spółka wykonuje wyłącznie usługi zwolnione z tego podatku, nie powstaje obowiązek podatkowy, a w konsekwencji nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowej w trybie art. 99 ust. 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z za­strzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Jednocześnie, na podstawie art. 99 ust. 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku na podsta­wie art. 113 oraz podmiotów wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podsta­wie art. 43 ust. 1.

Zatem, w związku z faktem, iż Spółka wykonuje wyłącznie czynności zwolnione wy­mienione w art. 43 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie jest zobowiązana do składa­nia miesięcznych deklaracji VAT-7.

W przedmiotowej sprawie Spółka, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług jest jednak podatnikiem z tytułu usług świadczonych na jej rzecz przez podatni­ków posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

W myśl art. 99 ust. 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy podatni­cy wymienieni w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej, o któ­rym mowa w ust. 1-3 lub w ust. 8, deklarację podatkową składa się w terminie 14 dni od dnia po­wstania obowiązku podatkowego.

Wobec powyższego, pomimo iż z tytułu dokonanej transakcji, zwolnionej od podatku na mocy art. 43 ust. 1 ww ustawy o podatku od towarów i usług nie powstanie zobowiązanie podat­kowe, nie uprawnia to Strony do rezygnacji ze składania deklaracji, o jakiej mowa w cytowanym art. 99 ust. 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, gdyż przepisy nie zawierają zwolnienia od tego obowiązku.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b oraz art. 14c ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj