Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443–693/06/BIK
z 27 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443–693/06/BIK
Data
2006.11.27



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasięg terytorialny


Słowa kluczowe
aport
czasopisma
inwestycja wspólna
prasa
wydawnictwo
zorganizowana część przedsiębiorstwa



P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 05.09.2006r. (data wpływu do Urzędu 28.09.2006r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest wydawcą prasy codziennej oraz czasopism obejmujących segmenty tematyczne: samochodowy, komputerowy, młodzieżowy, kobiecy i ekonomiczny. W chwili obecnej, na podstawie zawartego porozumienia z innym podmiotem działającym na rynku wydawniczym, zostały przez Spółkę i jej kontrahenta podjęte działania zmierzające do realizacji wspólnej inwestycji typu joint venture. Inwestycja ta obejmuje założenie nowej spółki kapitałowej na terenie Polski oraz wyposażenie jej przez obie strony w majątek w drodze wniesienia aportów w postaci części działalności wydawniczej prowadzonej przez każdą ze stron. W przypadku Wnioskodawcy przedmiotem aportu do nowozałożonej spółki będzie część działalności Spółki obejmująca segment czasopism kobiecych. Przedmiot aportu obejmować będzie redakcję zajmującą się wydawaniem czasopism kobiecych, prawa do tytułów wydawanych czasopism kobiecych oraz prawo własności do znaków towarowych, wyposażenie biurowe redakcji (meble, komputery, telefony, itd.) oraz zapasy w postaci papieru drukarskiego. Działalność polegająca na wydawaniu czasopism kobiecych jest w ramach Spółki wyodrębniona zarówno pod względem organizacyjno – funkcjonalnym (działalność ta prowadzona jest przez redakcję odrębną od innych segmentów wydawniczych), jak i finansowym (prowadzona przez Spółkę rachunkowość zarządcza pozwala na wyodrębnienie zarówno przychodów jak i kosztów związanych z działalnością wydawniczą w segmencie czasopism kobiecych).

Jednym ze składników przedmiotu aportu do nowozałożonej spółki będzie zapas papieru drukarskiego, który został zakupiony przez Spółkę w celu wykorzystania go w procesie wydawniczym. Mając na uwadze fakt, że zapas ten zostanie przez Spółkę zbyty wraz z pozostałymi składnikami w drodze aportu, czyli czynności zwolnionej z VAT i w konsekwencji nie zostanie wykorzystany przez Spółkę do generowania sprzedaży opodatkowanej, pojawiło się pytanie dotyczące uprawnienia Wnioskodawcy do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z zakupem wspomnianego papieru. Spółka pragnie jednocześnie podkreślić, że po dokonaniu aportu zapasy papieru wykorzystywane będą przez nowopowstałą spółkę do prowadzenia działalności opodatkowanej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że ze względu na neutralność podatku VAT „czynność aportu” nie powinna mieć negatywnego wpływu na jego prawo odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie papieru drukarskiego będącego składnikiem przedmiotu wkładu do nowej spółki. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, nie będzie ona zobowiązana do sporządzenia korekty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie towarów wniesionych aportem do nowozałożonej spółki.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Przepis ten nie ogranicza zakresu zwolnienia do określonych rodzajów aportów. Wniesienie zatem aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy uznać za czynność zwolnioną od podatku. Jednocześnie należy podkreślić, że w świetle przepisów ustawy o VAT zorganizowana część przedsiębiorstwa nie stanowi zarówno towaru jak i świadczenia usług. Należy zatem uznać, że zwolnienie przedmiotowe aportu stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, dotyczy z osobna każdego towaru i każdej z usług (składników majątkowych zorganizowanej części przedsiębiorstwa) będących przedmiotem aportu.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Oznacza to, że podatnikowi przysługuje prawo do zmniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Mając jednocześnie na uwadze zasadę neutralności podatku VAT, należy stwierdzić, że jeśli nabycie towarów handlowych dokonane było z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej, bez znaczenia pozostaje to, że towary te zostały później wniesione aportem do innej spółki, a więc nie ma w tym przypadku obowiązku korygowania odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Zgodnie również z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (m.in. orzeczenie w sprawie C – 291/92 pomiędzy F. a D. /Niemcy/), kwestia, czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, powinna być rozstrzygana w momencie powstania tego prawa, a późniejsze zdarzenia nie powinny wpływać na prawo do odliczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, iż wniesienie w przedmiotowej sprawie przez Spółkę aportem do innego podmiotu gospodarczego składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, przy zakupie których odliczono podatek naliczony (składniki te związane były bowiem ze sprzedażą opodatkowaną) nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez Spółkę. W związku z powyższym Spółka nie będzie zobowiązana do sporządzenia korekty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie towarów (również papieru drukarskiego będącego przedmiotem aportu) wniesionych następnie aportem do nowozałożonej spółki.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż interpretacja w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych została udzielona odrębnym postanowieniem w dniu 17.11.2006r.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b i 14c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj