Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-102/06
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-102/06
Data
2006.11.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
czynsz
lokale
najem
nieruchomości
opłata eksploatacyjna
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług winno się zastosować przy obciążaniu podatkiem od nieruchomości najemcy lokalu w oparciu o ustalenia zawartej umowy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.08.2006 r. uzupełnionego pismami z dnia 08.09.2006 r. (data wpływu do organu: 08.09.2006 r. oraz 18.10.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko:

w sprawie stawki podatku od towarów i usług przy obciążeniu najemcy lokalu podatkiem od nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje on najemcy pomieszczenia w lokalu za ustaloną kwotę czynszu, nie obejmującą podatku od nieruchomości. W jednym z punktów umowy wynajmujący ujął, iż będzie obciążał najemcę lokalu opłatami eksploatacyjnymi, w tym również wynikającą z decyzji Urzędu Miasta kwotą podatku od nieruchomości, począwszy od dnia podpisania umowy. W zakresie tym wynajmujący wystawia najemcy fakturę VAT.

Zapytanie podatnika:

Jaką stawkę podatku od towarów i usług winno się zastosować przy obciążaniu podatkiem od nieruchomości najemcy lokalu w oparciu o ustalenia zawartej umowy?

Własne stanowisko podatnika:

Podatnik przy obciążaniu podatkiem od nieruchomości wystawia najemcy fakturę VAT z 22% stawką podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska pytającego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej w dalszej części postanowienia „ustawą”, opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości, ciążące na wynajmującym jako właścicielu lub samoistnym posiadaczu nieruchomości lub na jego zarządcy, nie może być w drodze umowy przeniesione na osobę najemcy ze skutkiem zwalniającym wynajmującego z obowiązku podatkowego. Jednakże strony stosunku najmu mogą w ramach swobody w kształtowaniu łączących je stosunków zobowiązaniowych zawrzeć w umowie postanowienie co do zwrotu (refundacji) należności z tytułu podatku od nieruchomości przez najemcę, czyniąc kwotę podatku należnego od nieruchomości składnikiem czynszu albo określając ją poza kwotą samego czynszu. Niezależnie jednak od tego, czy zwracana wynajmującemu przez najemcę kwota podatku od nieruchomości zostaje wyłączona z czynszu, czy też stanowi jego element kalkulacyjny, zawsze jest ona należnością wynajmującego wynikającą z umowy najmu, bowiem wynika ona nie z obowiązku podatkowego najemcy lecz z jego zobowiązania cywilno-prawnego.

Stosownie do postanowień wynikających z art. 29 ust. 1 ww. ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 do 22, art. 30 do 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Opłata z tytułu podatku od nieruchomości jest ściśle związana ze świadczoną przez Stronę usługą najmu w rozumieniu powołanej ustawy o podatku od towarów i usług i jest częścią należności otrzymywanej z tytułu jej świadczenia na rzecz najemcy lokalu. W konsekwencji zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy opłata z tytułu podatku od nieruchomości stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W przedmiotowej sytuacji podatek od nieruchomości należy traktować jako część kwoty należnej z tytułu świadczonej usługi dzierżawy (najmu) i opodatkować według stawki właściwej dla usługi dzierżawy (najmu) to jest 22%.

Obciążenie najemcy z tytułu zwrotu podatku od nieruchomości winno być potwierdzone fakturą, bowiem zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W świetle ww. okoliczności stanowisko podatnika przedstawione we wniosku złożonym w dniu 09.08.2006 r. oraz pismach uzupełniających, złożonych w dniach: 08.09.2006 r. oraz 18.10.2006 r. należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj