Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US I/415/1/07
z 4 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US I/415/1/07
Data
2007.01.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
eksport towarów
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
dot. rozliczania różnic przy zapłacie gotówką za eksportowany towar i wpłacie gotówki w tym samym dniu do banku.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 11.10.2006 r. (uzupełnionego w dniu 04.12.2006 r.) do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej rozliczania różnic przy zapłacie gotówką za eksportowany towar i wpłacie gotówki w tym samym dniu do banku, działając na podstawie art. 14a § 1, 2, 3, 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku art. 14 ust. 1a, ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 09.10.2006 r. (uzupełnionym w dniu 04.12.2006 r.) Pan A. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą o udzielenie informacji w kwestii dotyczącej rozliczania różnic przy zapłacie gotówką za eksportowany towar i wpłacie gotówki w tym samym dniu do banku.

Zdaniem Podatnika powinien obniżyć uzyskany przychód o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna waluty obcej ustalonego przez bank, z którego usług korzysta oraz zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez NBP.

Podatnik oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stwierdza, że :

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan A. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu. Uzyskiwane przychody i koszty ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Głównym odbiorcą Jego towaru jest kontrahent z Ukrainy. Sprzedając towar Podatnik wystawia fakturę VAT w walucie obcej (dolar amerykański). Zapłata również następuje w walucie obcej w formie gotówkowej. W dniu, w którym dochodzi do transakcji następuje sprzedaż waluty obcej do banku i wpłata gotówki na rachunek bankowy złotówkowy. Między średnim kursem NBP w jakim zostaje zaewidencjonowany przychód, a kursem kupna waluty przez bank, z którego usług korzysta Podatnik istnieją różnice. Różnice te powodują faktyczne zmniejszenie Jego dochodów z transakcji. Jak podkreśla Pan A. w/w różnice powstają z zastosowania różnych kursów walut, a zapłata zbiega się z dniem uzyskania przychodu.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Z cytowanego powyżej przepisu jednoznacznie wynika, że przeliczenie przychodów , które podatnik uzyskuje w walutach obcych na złote, następuje wg kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia uzyskania przychodu.

Zgodnie z definicją przychodów z działalności gospodarczej, zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem są kwoty należne, a nie kwoty otrzymane. Jeżeli w dniu zarachowania przychodu w księdze nie jest znany kurs waluty obcej z dnia otrzymania zapłaty, gdyż zapłata ma nastąpić w późniejszym terminie, wtedy wartość dokonanej operacji w walucie obcej podlega przeliczeniu na złote wg średniego kursu NBP z dnia zarachowania przychodu (jego uzyskania), która następnie, już po uregulowaniu należności przez kontrahenta, ulega (w razie wystąpienia różnic kursowych) obniżeniu lub podwyższeniu o różnicę wynikająca z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu. Nie ma znaczenia przy tym fakt odprowadzania na rachunek bankowy otrzymanych środków pieniężnych w walucie obcej przez samego podatnika.

Jednakże w przedstawionej sytuacji, gdy Podatnik uzyskuje przychody w walutach obcych, a dzień uzyskania tych przychodów i dzień ich otrzymania jest tym samym dniem, różnice kursowe nie występują. W związku z powyższym, stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj