Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443-64/05/TK
z 12 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-64/05/TK
Data
2005.12.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
pożyczka od wspólnika


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu udzielanie przez wspólnika spółce z o.o. pożyczek pieniężnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r., Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.10.2005 r. (data wpływu 19.10.2005 r. bez znaku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik pismem z dnia 19.10.2005 r. (data wpływu 19.10.2005 r. bez znaku) zwrócił się z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług w okresie 2004 r. i 2005 r. czynności udzielania pożyczek zawieranych na podstawie umów przez niego jako wspólnika spółki kapitałowej z tą spółką kapitałową.

Podatnik wyjaśnia, że jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zarazem na podstawie umowy o pracę wykonuje funkcje prezesa jej zarządu. W celu utrzymania bieżącej działalności spółki, Podatnik udziela spółce pożyczek pieniężnych na podstawie zawartych umów pożyczek. Podatnik dotychczas zawarł 8 takich umów (w okresie od stycznia 2004 r.). Spółka spłaca co miesiąc odsetki od kapitału, którego zaś zapłata nastąpi z upływem czasu na jaki zawarta jest umowa. Podatnik pyta czy zawarte umowy pożyczki podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w okresie 2004 r. i 2005r.

Podatnik wyraża swoje stanowisko w sprawie zgodnie z którym udzielanie ww. pożyczek pieniężnych spółce w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr. 11, poz. 50 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.04.2004 r.) oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie stanowi usługi, nie jest to czynność z zamiarem wykonywania w sposób częstotliwy, w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tutejszy Organ stwierdza co następuje:
Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.04.2004 r.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium RP. Za usługi uważa się usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 4 pkt. 2 lit. a ww. ustawy o VAT). Do usług wg. powyższej definicji, niewątpliwie zalicza się zatem również czynności polegające na udzielaniu pożyczek pieniężnych na podstawie umów zawieranych przez Podatnika jako wspólnika spółki kapitałowej z tą spółką kapitałową. Usługi takie klasyfikowane są wg. PKWiU do usług pośrednictwa finansowego. Ponadto zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej.

W swoim piśmie Podatnik wyjaśnia, że udzielono dotychczas 8 pożyczek, ale Podatnik zamierza w przyszłości świadczyć podobną usługę. Mając na uwadze, że spełnione zostały przesłanki z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy (między innymi: wykonywanie czynności z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy) o czym świadczy zarówno fakt, że Podatnik zawarł takie umowy już 8 krotnie jak i że zamierza je zawrzeć w przyszłości oraz to, że u Podatnika wystąpiła czynność odpłatnego świadczenia usług (udzielenie oprocentowanej pożyczki), świadczenie usługi pożyczki przez Podatnika na rzecz spółki podlega na gruncie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei w myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ww. ustawy. Generalnie usługą jest każde świadczenie nie będące dostawą towarów. Do usług zatem w świetle powyższych uregulowań zalicza się m.in. czynności polegające na udzielaniu pożyczek pieniężnych ma podstawie umów zawieranych przez Podatnika jako wspólnika spółki kapitałowej z tą spółką kapitałową.

Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 1 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy jak wyżej).

Z pisma Podatnika wynika, że prowadzi on pozarolniczą działalność gospodarczą. Zdaniem tut. Organu, zgodnie z przedstawionym powyżej stanem faktycznym, w szczególności mając na uwadze fakt, że Podatnik dotychczas zawarł 8 umów pożyczki, Podatnik spełnił przesłanki prowadzenia działalności gospodarczej o której mowa w powyższym przepisie tj. wykonywanie czynności w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Ponadto z tytułu udzielonych pożyczek pieniężnych Podatnik uzyskuje wynagrodzenie w postaci odsetek. Powyższe świadczy zdaniem tut. Organu o odpłatnym charakterze świadczonej usługi pośrednictwa finansowego, tym samym u Podatnika pojawiła się czynność świadczenia usługi podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze zdaniem tut. Organu świadczone przez Podatnika usługi polegające na udzieleniu pożyczki pieniężnej na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. podlegają również opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, płatnika, inkasenta, następcy prawnego podatnika, osobytrzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organypodatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj