Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415-56/07
z 7 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-56/07
Data
2007.05.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
sprzęt rehabilitacyjny
ulga podatkowa
wydatki na rehabilitację


Pytanie podatnika
Czy podatnicy mogą odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatek poniesiony na zakup łóżka rehabilitacyjnego do masażu?


Podatnicy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, mąż „lekki stopień niepełnosprawności ze względu na narząd ruchu i słuchu”, żona „częściową niezdolność do pracy ze względu na schorzenia narządu ruchu i kardiologiczne”. Małżonkowie zakupili łóżko rehabilitacyjne do masażu CERAGEM MASTER oraz matę termiczną na łączna kwotę 9.981,22 zł. Łóżko to spełnia wymagania Dyrektywy o urządzeniach medycznych Nr 93/42/EWG .W/w sprzęt polecił podatnikom lekarz z przychodni rehabilitacyjnej. Masaże na łóżku znacznie poprawiają im sprawność fizyczną.

Wnioskodawcy zwrócili się z zapytaniem czy wydatek poniesiony na zakup powyższego sprzętu rehabilitacyjnego mogą odliczyć od dochodu?

Zdaniem podatników mogą oni skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na zakup łóżka rehabilitacyjnego oraz maty termicznej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że zgadza się ze stanowiskiem podatnika o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

W świetle art. 26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) podatnik będący osoba niepełnosprawna, przy obliczaniu podstawy opodatkowania , może odliczyć od dochodu wydatki poniesione w roku podatkowym na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Zgodnie z art. 26 ust. 7b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki o których mowa powyżej podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowana z tych funduszy (środków) lub zwrócona w jakiejkolwiek formie.
Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie - art. 26 ust. 7c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest zgodnie z art. 26 ust. 7d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową albo rentę socjalną albo orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z przedstawionego przez podatników stanu faktycznego wynika, iż małżonkowie posiadają orzeczenie o niepełnosprawności częściowo ze względu na schorzenia narządu ruchu, a zakupione łóżko rehabilitacyjne poprawia im sprawność fizyczną. Mając na względzie powołane przepisy należy stwierdzić, że określenie ”indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać właściwości leczniczo – rehabilitacyjne. Z uregulowań zawartych w w/w przepisie wynika zatem, że: pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek, zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu, cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.
W związku z powyższym należy oprzeć się na zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia konkretnej osoby i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż podatnikom przysługuje uprawnienie do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej poniesionych wydatków na zakup łóżka rehabilitacyjnego wraz z matą, o ile spełnione zostały warunki określone w treści art. 26 ust. 7b, 7c, 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj