Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP-2/443/7/2005/PE/50544
z 18 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2/443/7/2005/PE/50544
Data
2005.11.18



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
podatek naliczony
rejestracja


Pytanie podatnika
Czy w pierwszej deklaracji VAT-7 można uwzględnić podatek VAT z faktur dokumentujących podatek naliczony z okresu sprzed złożenia VAT-R?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 15.09.2005 r. wsprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawapodatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione wewniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie ww. przepisów, w odpowiedzi na zapytanie doręczone do tut. Urzędu w dniu 15.09.2005 r. wyjaśnia, co następuje:
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatnik przed zgłoszeniem rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług dokonał, wydatków związanych z uruchomieniem firmy, które zostały udokumentowane fakturami VAT. Zgłoszenia rejestracyjnego dokonał w dniu 28 lipca 2005 r. W deklaracji VAT-7 złożonej za lipiec 2005r. uwzględnił po stronie podatku naliczonego faktury VAT dokumentujące transakcje nabycia towarów i usług, dokonanych przed dniem rejestracji w urzędzie jako podatnika czynnego w zakresie podatku od towarów i usług, uważając, że w chwili składania deklaracji za ten okres rozliczeniowy był już podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy może w pierwszej deklaracji VAT-7 uwzględnić podatek VAT z faktur sprzed złożenia VAT- R.

Wyżej przedstawiony stan faktyczny reguluje zapis art. 86 ust. 1 i ust. 10, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl tego artykułu terminem, w jakim podatnik może skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną jest okres rozliczeniowy, za jaki podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej ( VAT-7, YAT-7K). Obowiązek złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy zgodnie z art. 99 ust. 1 ciąży na podatniku podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, a prawo do dokonania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego za ten okres rozliczeniowy, może być wykonane tylko przez podatnika, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny (art. 88 ust. 4 ustawy o VAT).
W przypadku, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpi sprzedaż opodatkowana podatnik (zarejestrowany jako podatnik VAT czynny) ma prawo wykazać w deklaracji podatek naliczony i przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 19 ustawy o VAT).

Reasumując należy stwierdzić, że prawo do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (także od nabyć sprzed dnia rejestracji do podatku VAT ) lub w przypadku braku wykonania czynności opodatkowanych prawo do przeniesienia podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy przysługuje tylko i wyłącznie podatnikowi w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, który w chwili składania deklaracji (VAT-7, YAT-7K) za dany okres rozliczeniowy jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny (art. 87 ust. 1, art. 86 ust. 19 w związku z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT ).

Do czasookresu, jaki może być brany pod uwagę do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od nabyć towarów i usług dokonanych przed dniem rejestracji do podatku od towarów i usług należy stosować odpowiednio zapis art. 86, ust. 11 ustawy o VAT, tzn "Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy".

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,
- w dacie wydania niniejszego postępowania nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia - zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj