Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-155/07/PLU
z 16 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-155/07/PLU
Data
2007.05.16



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
działalność gospodarcza
gwarancje bankowe
infrastruktura towarzysząca
prowadzenie działalności gospodarczej
świadczenie usług
usługi budowlane
usługi pomocnicze
zezwolenie


Pytanie podatnika
Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy zapytania czy czynności dotyczące uzyskania gwarancji bankowych oraz zezwoleń na zajęcie pasa ruchu drogowego stanowią, jako czynności pomocnicze, element usługi budowlanej służącej również celom budownictwa mieszkaniowego, a tym samym powinny podlegać opodatkowaniu zarówno obniżoną jak i podstawową stawka podatku VAT, przy zastosowaniu współczynnika obliczonego dla usług budowlano-montażowych.


P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 13 lutego 2007r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 22.02.2007r.), w części dotyczącej pytania nr 3: “Czy czynności pomocnicze do usług budowlano-montażowych (czyli czynności dotyczące uzyskania gwarancji bankowych oraz zezwoleń na zajęcie pasa ruchu drogowego) stanowią element usługi budowlanej służącej również celom budownictwa mieszkaniowego, a tym samym winny podlegać opodatkowaniu zarówno obniżoną jak i podstawową stawką podatku od towarów i usług, przy zastosowaniu współczynnika obliczonego dla usług budowlano-montażowych?”, dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług budowlanych. Spółka zawiera kontrakty na wykonanie robót budowlano-montażowych polegających na: budowie sieci kanalizacyjnych, modernizacji sieci kanalizacyjnych, budowie sieci wodociągowych, modernizacji sieci wodociągowych służących do odprowadzania wody z/do obiektów budownictwa mieszkaniowego jak i innych obiektów. W celu ustalenia zakresu związku robót budowlanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą kontrahent Spółki dzieli budowaną (modernizowaną) sieć kanalizacyjną (wodociągową) na odcinki w celu określenia zakresu związku danego odcinka sieci kanalizacyjnej (wodociągowej) z budownictwem mieszkaniowym. W przypadku sieci kanalizacyjnej podstawą do ustalenia takiego związku jest ilość ścieków zrzucanych przez poszczególne obiekty budownictwa w całkowitej ilości ścieków zrzucanych ze wszystkich obiektów, zaś w przypadku sieci wodociągowych jest ilość wody dostarczanej do poszczególnych obiektów budownictwa w całkowitej ilości wody dostarczanej do wszystkich obiektów przypisanych do danego odcinka.

Oprócz ww. czynności zapisy kontraktów na budowę/modernizację sieci kanalizacyjnych/wodociągowych zobowiązują Spółkę do uzyskania pozwolenia na zajęcie pasa ruchu drogowego. Zgodnie z zawieranymi kontraktami koszty z tym związane, tj. np.: zorganizowanie ruchu zastępczego, oznakowanie robót, ogłoszenie o zmianie organizacji ruchu w prasie są pokrywane ryczałtowo przez kontrahenta-inwestora. Ponadto zapisy umów nakładają na Spółkę obowiązek uzyskania zabezpieczenia wykonania robót poprzez m.in. uzyskanie gwarancji bankowych.

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy zapytania czy czynności dotyczące uzyskania gwarancji bankowych oraz zezwoleń na zajęcie pasa ruchu drogowego stanowią, jako czynności pomocnicze, element usługi budowlanej służącej również celom budownictwa mieszkaniowego, a tym samym powinny podlegać opodatkowaniu zarówno obniżoną jak i podstawową stawka podatku VAT, przy zastosowaniu współczynnika obliczonego dla usług budowlano-montażowych.

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uzasadnia swoje stanowisko jak niżej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ww .ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 41 ust.1 ww. ustawy stawka podstawowa podatku wynosi 22 %, chyba że przepisy szczególne przewidują dla określonych czynności preferencyjną stawkę podatku lub zwolnienie.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w ramach świadczonej przez nią usługi budowlanej wykonuje czynności dotyczące uzyskania gwarancji bankowych oraz zezwoleń na zajęcie pasa ruchu drogowego, od uzyskania których zależne jest wykonanie zleconych inwestycji. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej nie regulują kwestii czynności złożonych. Jednak zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podatkiem VAT oraz na podstawie polskiego i europejskiego orzecznictwa można wysnuć wniosek, iż dane świadczenie obejmujące z ekonomicznego i gospodarczego punktu widzenia jedną usługę nie powinno być sztucznie dzielone (zob. wyrok ETS w sprawie C-349/96 pomiędzy C. Ltd (C.) a C.). Również w wyroku z 27 października 2005r. (sprawa C-41/04 Levob Verzekeringen BV,OV Bank NV vs Staatssecretaris van Financian) opowiedział się za tym, aby nie rozdzielać dla celów VAT transakcji, które złożone są z “jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym”.W przypadku gdy świadczona usługa stanowi dla przeciętnego klienta całość nie należy je rozbijać na poszczególne elementy składowe, lecz traktować jako jedno świadczenie, zgodnie z elementem, który nadaje całemu świadczeniu charakter dominujący. Jeśli więc wykonywanych jest więcej czynności, lecz są one ze sobą ściśle powiązane oraz stanowią całość pod względem ekonomicznym i gospodarczym, to wówczas dla potrzeb VAT należy potraktować je jako jedną czynność opodatkowaną.

Również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 maja 2002r. (sygn. III RN 66/01) stwierdził, iż nie należy sztucznie dzielić jednorodnej, kompleksowej usługi na dwa odrębne rodzaje usług, a następnie do każdej zastosować odrębną stawkę VAT.

Z przytoczonego orzecznictwa wynika, że jeżeli świadczona przez Spółkę usługa budowlano-montażowa składa się z kilu konstytuujących ją usług dodatkowych i czynności pomocniczych, to tego rodzaju czynności należy uznać za jedną złożoną usługę budowlano-montażową i zastosować do niej odpowiednią stawkę podatku VAT.

Zaznaczyć należy, iż wykonywane przez Spółkę czynności pomocnicze są ściśle związane z usługą główną nie tylko przez fakt, iż bez ich spełnienia dalsze świadczenie usługi budowlano-montażowej jest niemożliwe do wykonania, ale także dla tego, iż samo uzyskanie gwarancji bankowej i zezwolenia nie miałoby z punktu gospodarczego i ekonomicznego żadnego znaczenia, gdyż nie jest to dla Spółki jak i jej kontrahenta celem samym w sobie. Tak więc w przedmiotowej sytuacji uzyskanie przez Spółkę gwarancji bankowych i zezwolenia na zajęcie pasa ruchu drogowego będzie uznane za czynność pomocniczą do świadczonej przez Spółkę usługi budowlano-montażowej. W przypadku braku możliwości wyodrębnienia ich jako samodzielnych czynności opodatkowanych będzie miała do nich zastosowanie stawka podatku właściwa dla usługi, w skład której wchodzą. Reguły przyjęte do opodatkowania przedmiotowej usługi budowlanej związanej z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzysząca według określonego współczynnika będą miały analogiczne zastosowanie.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż do wykonywanych przez Spółkę w ramach świadczenia usług budowlanych czynności składających się na tę usługę złożoną należy zastosować stawkę podatku odpowiednią dla świadczonych usług budowlanych.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.

Stanowisko Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w sprawie interpretacji w zakresie zastosowania stawki podatku dla robót budowlano-montażowych dotyczących infrastruktury towarzyszącej w części związanej z budownictwem mieszkaniowym oraz sposobu ustalenia związku tych robót z budownictwem mieszkaniowym zostanie rozstrzygnięte odrębnym postanowieniem.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w tym stanie faktycznym, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b oraz 14c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj