Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-62/07/PAWA
z 15 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-62/07/PAWA
Data
2007.05.15


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy u małych podatników --> Obowiązek podatkowy u małych podatników


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
faktura korygująca
kontrahenci
potwierdzenie odbioru
produkcja
prowadzenie działalności gospodarczej
przelew
sprzedaż
zestawienia rozliczeniowe


Pytanie podatnika
Czy przedstawione przez kontrahenta Spółki zestawienie poleceń przelewów zawierające numery faktur korygujących i kwoty potrąceń może zostać uznane za potwierdzenie przez kontrahenta odbioru faktury korygującej i tym samym może stanowić podstawę do obniżenia przez Spółkę kwoty podatku należnego z tytułu wystawionych na rzecz tego kontrahenta faktur korygujących?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 28 lutego 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 28 lutego 2007 r.)

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, produkuje i sprzedaje napoje oraz produkty spożywcze. Sprzedaż dokonywana jest na rzecz sklepów detalicznych, hurtowni, hipermarketów, lokali gastronomicznych itp. W przypadku, gdy ilość towarów dostarczonych nabywcom jest niższa niż wyszczególniona na fakturze lub gdy Spółka udziela nabywcom rabatów, Spółka wystawia kontrahentom faktury korygujące. Skala sprzedaży oraz specyfika prowadzonej działalności powoduje, że Spółka wystawia znaczną ilosć faktur korygujących.Większość kontrahentów Spółki (dotyczy to w szczególności sklepów detalicznych, hurtowni, lokali gastronomicznych itp.) otrzymuje faktury korygujące bezpośrednio od przedstawicieli handlowych Spółki. W takim wypadku, przedstawiciele handlowi odbierają od kontrahentów podpisane faktury korygujące. Na tej podstawie Spółka obniża kwotę podatku należnego (w miesiącu otrzymania podpisanej faktury korygującej).

Do pozostałych kontrahentów Spółki (przede wszystkim supermarketów), Spółka wysyła faktury korygujące listem poleconym. Zdarzają się przypadki, iż kontrahenci ci odmawiają odesłania podpisanych kopii faktur korygujących (lub zestawienia otrzymanych faktur korygujących). W zmian, kontrahenci ci przesyłają Spółce zestawienie wykonanych poleceń przelewów zawierające numery faktur korygujących i kwoty potrąceń zapłaty. Zdarza się, że w przesłanym przez kontrahenta zestawieniu wskazany jest jedynie numer faktury korygowanej z wartością uwzględniającą korektę dokonaną na podstawie faktury korygującej wystawionej przez Spółkę. Otrzymana specyfikacja stanowi dla Spółki potwierdzenie, iż kontrahent odebrał wymienione w niej faktury korygujące, dające podstawę do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego.

W odniesieniu do wyżej przedstawionego stanu faktycznego, Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, na następujące pytanie:Czy przedstawione przez kontrahenta Spółki zestawienie poleceń przelewów zawierające numery faktur korygujących i kwoty potrąceń może zostać uznane za potwierdzenie przez kontrahenta odbioru faktury korygującej i tym samym może stanowić podstawę do obniżenia przez Spółkę kwoty podatku należnego z tytułu wystawionych na rzecz tego kontrahenta faktur korygujących?

Zdaniem Spółki, przesłane przez kontrahenta zestawienie wykonanych poleceń przelewów zawierające numery faktur korygujących i kwoty dokonanych potrąceń stanowi potwierdzenie odbioru faktur korygujących i może być podstawą do obniżenia przez Spółkę kwoty podatku należnego. Spółka w uzasadnieniu swojego stanowiska, powołuje się na § 16 ust. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 31 maja 2005 r.) (dalej „Rozporządzenie”). Spółka zauważa, iż przepisy powyższego Rozporządzenia wskazują jedynie, iż podmiot wystawiający fakturę korygującą jest zobowiązany jedynie do uzyskania potwierdzenia odbioru takiej faktury przez jej odbiorcę. Jednocześnie przepisy te nie określają, jaką formę powinno mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Zatem, zdaniem Spółki, potwierdzeniem takim może być każdy dokument, który w sposób jednoznaczny potwierdza, iż kontrahent otrzymał fakturę korygującą.

W opinii Spółki, wymóg ten spełniają otrzymywane od odbiorców zestawienia poleceń przelewów, zawierające numery otrzymanych faktur korygujących i kwoty dokonanych potrąceń. Zestawienia te wskazują bowiem, iż kontrahenci dokonali rozliczenia korekt udokumentowanych fakturami korygującymi. Dokonanie przedmiotowych rozliczeń oznacza natomiast, iż kontrahenci niewątpliwie otrzymali faktury korygujące wystawione przez Spółkę. Co więcej, fakt uwzględnienia faktur korygujących w potrąceniach wykazanych w zestawieniach stanowi jednoznaczne potwierdzenie otrzymania i zaakceptowania tych faktur korygujących. W przeciwnym wypadku faktury te nie zostałyby uwzględnione w zestawieniu dokumentującym rozliczenia pomiędzy Spółką, a kontrahentami. Dodatkowo Spółka wskazuje, iż fakt traktowania zestawień zawierających potrącenia dokonane z uwzględnieniem faktur korygujących jako potwierdzeń odbioru faktur korygujących jest akceptowany przez władze podatkowe. Spółka powołuje się na informację nr PV/443-317/IV/2005/JD z dnia 10 października 2005 r. wydaną przez Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, informuje co następuje:

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) (dalej “ustawa o VAT”), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art 120 ust. 16.

Natomiast na podstawie art. 106 ust. 8 ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania. Na podstawie powyższej delegacji Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798).

Zgodnie z § 16 ust. 4 w/w Rozporządzenia sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Nakładając na sprzedawcę obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, ustawodawca nie określił formy, w jakiej powinno to nastąpić. Jedynym warunkiem, jakie musi spełniać potwierdzenie określone w § 16 ust. 4 w/w Rozporządzenia, jest jednoznaczne stwierdzenie, iż odbiorca otrzymał fakturę korygującą. Najlepszym sposobem potwierdzenia odbioru jest złożenie przez nabywcę odpowiedniej adnotacji na kopii faktury korygującej. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego należy uznać za dopuszczalne inne formy, jeżeli można je uznać za potwierdzenie określone w § 16 ust. 4 w/w Rozporządzenia.

Biorąc pod uwagę powyższe, formę potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta Spółki można uznać za prawidłową, jeżeli jednoznacznie wynika z niej, że nabywca otrzymał fakturę korygującą.Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj