Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-87/07/CHYK
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-87/07/CHYK
Data
2007.04.10



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Stosowanie ulg i zwolnień

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
budowa
budownictwo
budownictwo mieszkaniowe
kodeks cywilny
podatek należny
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
przedsiębiorstwa
syndycy
szczególny moment powstania obowiązku podatkowego
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe
zawarcie umowy


Pytanie podatnika
Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi czy w chwili obecnej jest obowiązana do naliczenia podatku VAT, według obowiązującej stawki, od wpłat dokonanych przez Syndyka, na poczet zakupu lokali?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 12.01.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Budowlane “W.” D. R. zwane inwestorem, uzyskało pozwolenie na budowę kompleksu mieszkaniowo-usługowo-handlowego pod nazwą “Pasaż Bródnowski”. Budowę prowadzono w latach 1999-2001. Na podstawie zawartych umów inwestor pobierał i opodatkowywał 0% stawką podatku VAT wnoszone przez nabywców na poczet budowy opłaty. Z uwagi na powstałe trudności w dniu 15.02.2002r. na mocy postanowienia Sądu ogłoszono upadłość inwestora a rozpoczęta budowa weszła w skład masy upadłości.

Z chwilą przyjęcia masy upadłości Syndyk wypowiedział zawarte umowy, a wierzyciele zgłosili swoje roszczenia do listy wierzytelności. W wyniku uzyskania przez Syndyka pozwolenia na budowę, wierzyciele ponownie po dniu 1 maja 2004r. zawarli umowy na budowę lokali mieszkalnych. W dniu 26 czerwca 2006r. na mocy aktu notarialnego wnioskodawca nabył Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Budowlane “W.”. Na mocy zawartego aktu Spółka wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki wobec osób trzecich, które zawarły z syndykiem umowy o realizację inwestycji budowlanej. Zawarte z klientami umowy zostały w stanie czynnym przejęte przez wnioskodawcę jako nabywcę przedsiębiorstwa. Na poczet ceny nabywanego lokalu mieszkalnego, wierzyciele uzyskali zaliczenie z tytułu należnego i uznanego na liście wierzytelności roszczenia określonego w podziale planu. W chwili obecnej Syndyk dokonuje zwrotu podziału wierzytelności w wysokości 70%. Wpłacone kwoty zaliczane są na poczet ceny lokali.

W związku z powyższym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi czy w chwili obecnej jest obowiązana do naliczenia podatku VAT, według obowiązującej stawki, od wpłat dokonanych przez Syndyka, na poczet zakupu lokali?

Strona stoi na stanowisku, że fakt, iż przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość, a klienci zmuszeni zostali do zawarcia nowych umów o wybudowanie lokalu, nie powinien mieć wpływu na wysokość stawki podatku VAT od opłat wniesionych przed ogłoszeniem upadłości, ponieważ zostały już one raz opodatkowane w latach 1999-2001.

Zgodnie z art. 1 § 1 Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934r. (t.j. Dz. U. z 1991r., Nr 118, poz. 512 ze zm.) zwane dalej rozporządzeniem, które utraciło moc obowiązującą z dniem 1 października 2003r., przedsiębiorca, który zaprzestał płacenia długów, będzie uznany za upadłego. W myśl art. 14 § 1 rozporządzenia uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości, sąd wyda postanowienie, w którym:

1.wymieni imię i nazwisko, firmę, miejsce zamieszkania lub siedzibę upadłego,

2.wezwie wierzycieli upadłego, aby zgłosili swe wierzytelności w oznaczonym terminie,

3.wyznaczy sędziego-komisarza oraz syndyka upadłości.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę wynika, iż w dniu 15.02.2002r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości PIB “W.”. Zgodnie z zapisem art. 15 rozporządzenia, data postanowienia sądu jest datą ogłoszenia upadłości.

W myśl art. 39 § 1 rozporządzenia, jeżeli umowa wzajemna w czasie ogłoszenia upadłości nie była wykonana ani przez upadłego, ani przez stronę drugą albo była wykonana tylko w części, syndyk może wykonać umowę i żądać od drugiej strony wykonania umowy, bądź od umowy odstąpić. Zatem, w przypadku, gdy umowę wykonał kontrahent upadłego, może on zgłosić wierzytelność z tego tytułu do masy upadłości.

Zgodnie z art. 113 § 1 rozporządzenia jednym ze sposobów likwidacji masy upadłości jest jest sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego jako całość. Działając zgodnie z cytowanym powyżej przepisem, w dniu 26.06.2006r. Syndyk dokonał sprzedaży upadłego przedsiębiorstwa a Spółka nabyła PIB “W.” D. R.

Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, ze zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.koncesje, licencje i zezwolenia;

6.patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.tajemnice przedsiębiorstwa;

9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W myśl art. 55 kodeksu, nabywca przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż w skład nabytego przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 55 Kodeksu cywilnego, weszły także należące do niego środki pieniężne.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 08.01.1993r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.), zwanej dalej ustawą, która obowiązywała do dnia 30.04.2004r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności określone w art. 2 ustawy i dla tych czynności zostały określone właściwe stawki podatku. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu dokonania czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności. Zatem w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu na mocy ustawy z dnia 08 stycznia 1993r., dla których obowiązek podatkowy powstał na mocy tej ustawy, czynności te podlegały opodatkowaniu według stawek obowiązujących w momencie ich wykonania tj. przed 1 maja 2004r.

Zgodnie z art. 8b pkt 2 lit. d ustawy, który utracił moc obowiązującą z dniem 30 kwietnia 2004r., obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano - montażowych. Mając na uwadze powyższe, inwestor pobierając opłaty na budowę, wystawiając faktury VAT i opodatkowując wykonane czynności stawką podatku obowiązująca w tamtym okresie wypełnił dyspozycje wynikające z mocy ustawy z dnia 08 stycznia 1993r.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wpłaty dokonane przez syndyka, gdyż zgodnie z art. 55 Kodeksy cywilnego w skład nabytego przedsiębiorstwa weszły między innymi środki pieniężne do niego należące.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż upadłe przedsiębiorstwo już raz opodatkowało otrzymane zapłat za wykonane usługi budowlano-montażowe, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 08.01.1993r.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b oraz art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj