Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-713/06/SZU
z 24 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-713/06/SZU
Data
2007.01.24



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
import towarów
korekta podatku
kwota dodatkowa
odliczenie podatku od towarów i usług
odprawa celna
podatek naliczony
zakup towarów


Pytanie podatnika
Strona zwraca się z pytaniem czy w takiej sytuacji powstał obowiązek skorygowania podatku naliczonego o uprzednio odliczoną kwotę


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 15.11.2006r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 22.11.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z treści wniosku wynika, iż Spółka dokonała importu towaru i zgodnie z dokumentem odprawy celnej uregulowała zobowiązanie z tytułu podatku VAT do Urzędu Celnego. Kwota podatku od importu zapłacona przez Stronę została potraktowana jako podatek naliczony obniżający podatek należny. Zakup towaru służył sprzedaży opodatkowanej. W związku z wycofaniem leku z obrotu w marcu 2006r., towar znajdujący się w magazynie został zutylizowany na koszt dostawcy, który zwrócił Podatnikowi wartość wycofanego towaru i pokrył koszty utylizacji. Strona zwraca się z pytaniem czy w takiej sytuacji powstał obowiązek skorygowania podatku naliczonego o uprzednio odliczoną kwotę. Zdaniem Podatnika, podatek naliczony z tytułu importu towaru, obniżający podatek należny, nie podlega korekcie, ponieważ zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów przysługuje w miesiącu otrzymania dokumentu celnego, a ponadto towar został nabyty w celu dalszej odsprzedaży i zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, wydatki na jego zakup stanowiłyby koszt uzyskania przychodu.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że na podstawie ogólnej zasady wynikającej z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z ust. 2 pkt. 2 tego przepisu, w przypadku importu kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, z zastrzeżeniem ust. 3-7. Zgodnie z wyłączeniem zawartym w art. 88 ust. 1 pkt 2, prawa do odliczenia nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednich związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. W przedmiotowej sytuacji Spółka dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o wartość zapłaconego podatku od importu towarów. Z treści wniosku wynika, że zakup towarów miał służyć sprzedaży opodatkowanej, a poniesione wydatki stanowiły koszt uzyskania przychodów. W związku z powyższym, spełnione zostały przesłanki do skorzystania z prawa do odliczenia, a późniejsza utylizacja towaru nie powoduje konieczności dokonania korekty uprzednio odliczonej kwoty podatku.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanawia jak w sentencji.Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b, art. 14c Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj