Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-48/07/PAWA
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-48/07/PAWA
Data
2007.04.27


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
przepisy przejściowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy wykonywanie kompleksowych prac budowlano-montażowych wraz z dostawą i montażem urządzeń wynikających z zawartej umowy dla potrzeb prawidłowego funkcjonowania basenu ogrodowego na terenie prywatnej posesji, do użytku prywatnego stanowiącego w części infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki w wysokości 7 %?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 20 grudnia 2006 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 15 lutego 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 kwietnia 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 11 kwietnia 2007 r.)

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W przedstawionym stanie faktycznym, Spółka odnosi się do prywatnego inwestora (osoby fizycznej), który wybudował dla siebie dom jednorodzinny. Inwestor ten jest teraz zainteresowany budową basenu w ogrodzie do użytku prywatnego.Spółka zawarła z w/w inwestorem (osobą fizyczną) umowę, której przedmiotem jest wykonanie przez Spółkę prac budowlano-montażowych wraz z dostawą niezbędnych urządzeń do prawidłowego funkcjonowania basenu.Zakres prac budowalno-montażowych będących przedmiotem zawartej umowy obejmuje:

    1. Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej,
    2. Wykonanie instalacji elektrycznej w pomieszczeniu technicznym
    3. Kompleksowe wykonanie niecki basenu (wykonanie wykopu; wykonanie konstrukcji; wylanie betonem; wyłożenie niecki basenu glazurą, mozaiką lub folią; wykończenie obrzeża niecki basenu),
    4. Instalacja i rozruch urządzeń:
    a. Filtry do wody,
    b. Urządzenia dozujące,
    5. Wykonanie specjalnego zadaszenia basenu ogrodowego (w zależności od życzenia klienta),
    6. Wykonanie specjalistycznego orurowania basenu,
    7. Zagospodarowanie terenu wokół basenu (wykonanie alejek doprowadzających – położenie polbruku lub innego materiału, sadzenie roślin ozdobnych).

Spółka dodaje, że inwestycja podzielona będzie na kilka etapów, które uzgadniane będą z inwestorem. Rozliczenie prac jest etapowe i rozliczenia dokonuje się według postępu wykonanych prac.

W odniesieniu do wyżej przedstawionego stanu faktycznego, Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, na następujące pytanie:Czy wykonywanie kompleksowych prac budowlano-montażowych wraz z dostawą i montażem urządzeń wynikających z zawartej umowy dla potrzeb prawidłowego funkcjonowania basenu ogrodowego na terenie prywatnej posesji, do użytku prywatnego stanowiącego w części infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem stawki w wysokości 7 %?

Spółka stoi na stanowisku, że na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku VAT od towarów i usług, do wyżej przedstawionej sytuacji może zastosować 7% stawkę podatku VAT na wykonywane kompleksowe prace budowlano-montażowe wraz z dostawą i montażem urządzeń niezbędnych do wykonania usługi zawartej w umowie między stronami.Spółka we wniosku powołuje się na otrzymane postanowienie o nr 1472/RPP1/443-586/06/BIK z dnia 22 listopada 2006 r. w zbliżonym stanie faktycznym.Spółka w uzupełnieniu wniosku informuje, że basen ogrodowy wraz z domem stanowić będzie całość. Posesji nie można podzielić w taki sposób, aby dom i basen znajdowały się na oddzielnych działkach.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami, uznając stanowisko Spółki za prawidłowe, informuje co następuje:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) (dalej “ustawa o VAT”) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 – 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl art. 2 ust. 12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego miejsca zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy o VAT).Według art. 146 ust. 3 ustawy o VAT przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

    1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
    2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
    3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne,

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego Spółki stwierdzić należy, że basen ogrodowy nie został literalnie zakwalifikowany w przepisach prawa podatkowego do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Mając jednakże na uwadze fakt, iż basen wraz z domem stanowić będą integralną całość znajdującą się na jednej działce, wskazać należy, że przedmiotowy basen stanowi infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Dla określenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług w przedstawionym stanie faktycznym należy ustalić, czy Spółka dokonuje dostawy towarów czy świadczenia usług. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie zaś do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi (z wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej – art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT.Zgodnie z zasadami tworzenia grupowań PKWiU (pkt 5.3.4) stanowiącymi załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), które do celów podatku od towarów i usług stosuje się do 31 grudnia 2007 r., roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby (sprzęt, maszyny, urządzenia), z następującymi zastrzeżeniami:

    • roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,
    • gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, to czynności te klasyfikuje się w grupowaniach obejmujących dany wyrób,
    • budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45,
    • roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.

Zastosowanie właściwej stawki podatku VAT zależy więc od tego, co jest przedmiotem umowy cywilno – prawnej oraz rodzaju działalności prowadzonej przez Spółkę. Jeżeli przedmiotem umowy są roboty budowlane związane z montażem i instalacją poszczególnych urządzeń, sklasyfikowane wg PKWiU 45, w ramach których Spółka wykonuje prace budowlane, wykończeniowe dotyczące budynku mieszkalnego, wówczas do całej wartości usługi zastosowanie ma jednolita 7% stawka podatku VAT, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT. Natomiast w przypadku, gdy umowa ze zleceniodawcą określa odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług, a co za tym idzie odrębne rozliczenia z tego tytułu, należy osobno opodatkować każdą transakcję według stawek podatku VAT przewidzianych dla tego rodzaju towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2a, należy stwierdzić, że do wykonania opisanych w stanie faktycznym kompleksowych prac budowlano-montażowych wraz z dostawą i montażem urządzeń niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania basenu ogrodowego na terenie prywatnej posesji, zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, o ile urządzenia te nie będą stanowiły dostawy towarów, Spółka może zastosować 7 % stawkę podatku VAT. Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, 14b oraz 14c ustawy Ordynacja podatkowa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj