Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-66/07/CHYK
z 7 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-66/07/CHYK
Data
2007.03.07


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
basen
podatek od towarów i usług
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawka preferencyjna
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy 7% stawkę podatku VAT do wykonywania prac wyposażeniowych przy budowie basenu w budynku pensjonatowo-mieszkalnym można stosować tylko wówczas, jeżeli co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej przeznaczona jest do wykorzystywania na cele mieszkalne i budynek zostanie sklasyfikowany jako mieszkalny?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 18.12.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej pytania drugiego

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Spółka wykonuje prace związane z budową basenów krytych w budynkach i halach oraz basenów otwartych i zbiorników przelewowych w zakresie hydroizolacji przez wyłożenie folią lub ceramiką, wyposażenia i wykończenia niecki basenowej, montażu stacji uzdatniania wody, w tym automatyki uzdatniania, filtrów, pomp i wymienników ciepła. W obiektach tych wykonywane są także prace konserwacyjne.

Wykonane roboty podatnik opodatkowuje 22% stawką podatku od towarów i usług uznając, że nie są to, w rozumieniu art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a i ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, roboty budowlano-montażowe, remontowe i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Budynek pensjonatowo-mieszkalny, w którym wykonano prace, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym został sklasyfikowany przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi jako “budynek o trzech i więcej mieszkaniach” PKOB 112, klasa 1122. Wykonywane przez wnioskodawcę prace związane są z obiektem basenu i zbiornika przelewowego, a nie częścią mieszkaniową. Instalowane urządzenia nie stanowią części sieci wodociągowej rozprowadzającej ani części urządzeń związanych z ujęciem wody.

Zdaniem Spółki wykonane prace nie są związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą więc podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług ma terytorium kraj

2.eksport towarów

3.import towarów

4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków i form określonych przepisami prawa. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust.1.

Ustawodawca w rozdziale 2 “ Przepisy przejściowe i końcowe” Działu XIII art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy, obniżył do wysokości 7% stawkę podatku VAT, stwierdzając iż w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zgodnie z art. 2 pkt. 12 ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7% podlegają tylko i wyłącznie roboty budowlano–montażowe, remontowe i konserwacyjne wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz związane z infrastruktura towarzysząca.

Zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt. 2 lit. a, rozumie się:

5.sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych

6.urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, zieleń i małą architekturę

7.urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

  • jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W myśl art. 146 ust. 2 ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 lit. a rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przepis art. 146 ustawy wyraźnie wskazuje, iż stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Zatem w przypadku gdy infrastruktura ma charakter towarzyszący budownictwu mieszkaniowemu, jak i pozostałemu budownictwu, należy dla zastosowania właściwej stawki wydzielić tę część, która związana jest z obsługą budownictwa mieszkaniowego. Rozdziału tego należy dokonać na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż zgodnie z ogólną zasadą, obiekt klasyfikowany jest zgodnie z jego przeważającym przeznaczeniem, przy uwzględnieniu charakteru technicznego obiektu. W przypadku budynków przeznaczonych lub użytkowanych do wielu celów klasyfikuje się je w jednej pozycji, zgodnie z głównym użytkowaniem. W takim przypadku o klasyfikacji obiektu decyduje właśnie udział powierzchni przeznaczonej na cele mieszkalne. Zdaniem podatnika, jeżeli więc co najmniej 50% całkowitej powierzchni budynku przeznaczone jest na cele mieszkalne obiekt taki zaliczany jest do “budynków mieszkalnych”.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż budynek pensjonatowo-mieszkalny, w którym wykonano prace został sklasyfikowany przez Urząd Statystyczny jako budynek o więcej i trzech mieszkaniach PKOB 112. W związku z powyższym wykonane przez podatnika roboty budowlane, remonty i prace konserwacyjne związane z obiektem basenu, który znajduje się w budynku mieszkalnym, podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT.

Jeżeli chodzi o zastosowanie 7% stawki podatku do wykonanych prac wyposażeniowych przy budowie basenu w budynku, który został sklasyfikowany jako mieszkalny, udział powierzchni

nie ma już znaczenia. Do całości wykonanych prac określonych w art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a stosuje się 7% stawkę podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, iż odpowiedź w kwestii pozostałych pytań zostanie objęta odrębnymi postanowieniami.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b oraz art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj