Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-777/06/SZU
z 8 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-777/06/SZU
Data
2006.02.08



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sytuacji wydanie nagród pieniężnych nie podlega opodatkowaniu, ponieważ jest związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 30.10.2006r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 31.10.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie, w jakim wniosek dotyczy podatku od towarów i usług (pkt 1 i 2), w kwestii przekazania nagród pieniężnychpostanawiauznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią wniosku, Spółka jest nadawcą ponadregionalnego programu telewizyjnego . W październiku 2006r. Strona wprowadziła do oferty programowej loterię audiotekstową, na prowadzenie której uzyskała zezwolenie Ministerstwa Finansów oraz uiściła stosowne opłaty. Loteria polega na licytacji różnych przedmiotów za pomocą wiadomości tekstowych (SMS) wysyłanych przez uczestników. Zwycięzcą jest osoba zgłaszająca najniższą „unikatową ofertę” (czyli ofertę złożoną w wyznaczonym czasie tylko przez jednego uczestnika) za dany przedmiot. Zwycięzca jako nagrodę otrzymuje nieodpłatnie licytowany przedmiot. Nagrody rzeczowe oraz pieniężne są wydawane zwycięzcom po zapłaceniu przez nich 10% zryczałtowanego podatku zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sytuacji wydanie nagród pieniężnych nie podlega opodatkowaniu, ponieważ jest związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2. eksport towarów,
3. import towarów,
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z kolei w myśl art. 8 ust. 1, świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. W świetle cytowanych powyżej przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż nagroda pieniężna nie jest towarem, a zatem jej wydanie w ramach konkursu nie stanowi dostawy towarów. W opisanej sytuacji brak również ekwiwalentności świadczenia ze strony uczestnika konkursu, a więc przedmiotowa czynność nie stanowi świadczenia usług. W związku z powyższym, przekazanie nagród pieniężnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W zakresie, w jakim wniosek dotyczy przekazania nagród rzeczowych oraz limitu wartości nagród, do którego przysługuje zwolnienie z podatku od wygranych (pkt 3 wniosku), odpowiedź zostanie udzielona odrębnymi postanowieniami.Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b, art. 14c Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj